Skip to main content
European Commission logo

Zrozumienie skutków społecznych automatyzacji

Wiele osób obawia się, że automatyzacja może prowadzić do bezrobocia i że nasze systemy edukacyjne nie są na nią przygotowane. Aby przyjrzeć się tym zagrożeniom, w unijnym projekcie TECHNEQUALITY badane są potencjalne skutki społeczne ery cyfrowej. Wyniki badania pomogą rządom w tworzeniu polityki maksymalizującej wzrost gospodarczy z korzyścią dla obywateli oraz w złagodzeniu szkód społecznych.

© Maria #229435616, source: stock.adobe.com 2021

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

„Nasze prace odpowiadają na szereg palących pytań”, tłumaczy koordynator projektu Mark Levels, profesor badań nad zdrowiem, edukacją i pracą na holenderskim Uniwersytecie w Maastricht. „Na przykład jak przygotować systemy edukacyjne na przyszłe wyzwania? Jak powinniśmy przeprojektować systemy opieki społecznej? Czy jesteśmy w stanie zapłacić za takie programy socjalne?”.

Aby odpowiedzieć na te pytania, w ramach finansowanego przez UE projektu TECHNEQUALITY badany jest nie tylko wpływ systemów sztucznej inteligencji (SI), w tym robotów, na pracę, ale także to, w jaki sposób automatyzacja może w zróżnicowany sposób wpływać na różne grupy społeczne oraz jak innowacje technologiczne mogą przyspieszyć powstawanie nierówności społecznych w UE i poza nią.

„Innym aspektem wyróżniającym nasz projekt jest to, jak modelujemy wpływ automatyzacji”, mówi Levels. „W licznych publikacjach zakłada się, że jeśli jakieś zadanie da się zautomatyzować, to w pewnym momencie roboty zastąpią ludzi w jego wykonywaniu, natomiast my staramy się uwzględnić szersze makrotrendy dotyczące europejskich rynków pracy. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać bardziej realistyczne prognozy”.

Wiedza dla decydentów

Uczeni realizujący projekt pozostają w bliskim kontakcie z decydentami na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym, aby pomagać im we współtworzeniu polityki bazującej na wynikach badań. „Nasze ustalenia mogą dostarczyć władzom regionalnym, krajowym i międzynarodowym informacji na temat rozwiązań prawnych związanych z edukacją i opieką społeczną”, dodaje Levels.

W projekt zaangażowały się również duże korporacje i związki zawodowe, a ich wkład jest kluczowy z punktu widzenia podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników oraz dbania o ich dobrostan w miejscu pracy, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności dzięki instalację systemów sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach.

Partnerzy projektu skupiają się na ośmiu holenderskich gminach i oceniają wpływ rozwiązań socjalnych, takich jak dochód partycypacyjny. „Moim zdaniem publiczne i polityczne debaty na temat na przykład systemów powszechnego dochodu podstawowego nadal zbyt często przebiegają wzdłuż linii podziałów ideologicznych”, twierdzi Levels. „Chcieliśmy poprawić jakość tych debat poprzez dostarczenie empirycznych dowodów na temat zamierzonych i niezamierzonych konsekwencji innowacji w zakresie pomocy społecznej”.

Mimo że pandemia COVID-19 stanowi źródło poważnych komplikacji w przypadku tak złożonego międzynarodowego przedsięwzięcia, zespół kontynuuje prace. „Jedną z najważniejszych kwestii było dla mnie poczucie wspólnoty wśród członków konsorcjum”, mówi Levels. „Udało nam się zebrać grupę naukowców z najlepszych instytucji w UE, którzy musieli współpracować ze sobą zdalnie i przeprowadzać skomplikowane analizy. Bardzo istotne było także wsparcie ze strony UE”.

Czas na działania

Projekt wkracza obecnie w trzeci i ostatni rok realizacji, a wiele badań jest nadal w toku. Ze wstępnych ustaleń już teraz jednak jasno wynika, że choć automatyzacja ma ogromne znaczenie dla wzrostu gospodarczego w UE, istnieje ryzyko, że może ona również stać się przyczyną niestabilności społecznej, zwiększonej nierówności społecznej, zmniejszonej mobilności społecznej oraz nowych konfliktów społecznych.

„Prognozujemy, że może zniknąć od 5 % do 44 % ogółu miejsc pracy w Europie”, mówi Levels. „To, jak ten rozwój wpłynie na społeczeństwa europejskie, będzie zależało od wielu zmiennych”.

Co ważne, wyniki badania sugerują, że automatyzacja jest ryzykiem, którym można zarządzać. Jeśli władze podejmą odpowiednie kroki, europejskie gospodarki mogą skorzystać na automatyzacji i przypuszczalnie powinniśmy być w stanie zapobiec masowemu bezrobociu. „Jeśli projekt TECHNEQUALITY pomoże rządom w przygotowaniu się na przyszłość dzięki zrozumieniu zamierzonych i niezamierzonych następstw działań politycznych, będzie to oznaczało sukces naszej misji”, mówi Levels.

„Jednak rządy muszą zacząć działać już teraz. W nadchodzącym roku pojawi się wiele analiz TECHNEQUALITY dotyczących systemów edukacji, umiejętności, kształcenia dorosłych, innowacji w opiece społecznej i finansów publicznych. Zachęcamy do zapoznania się z nimi”, dodaje uczony.

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Informacje o projekcie

Akronim projektu
TECHNEQUALITY
Nr projektu
822330
Koordynator projektu: Netherlands
Uczestnicy projektu:
Estonia
Germany
Italy
Sweden
United Kingdom
Koszt całkowity
€ 3 045 365
Wkład UE
€ 2 999 136
Czas trwania
-

Więcej informacji

More information about project TECHNEQUALITY

All success stories