Skip to main content
European Commission logo print header

Ecological and evolutionary dynamics of juvenescent marine populations: a comparative study of the European hake in the Atlantic and the Mediterranean

Article Category

Article available in the following languages:

Ochrona zasobów rybnych Europy

Nadmierna eksploatacja zasobów ryb morskich jest głównym powodem do obaw. Inicjatywa UE zbadała ten problem, analizując wpływ odłowu niedojrzałych ryb z populacji morszczuka zwyczajnego w obszarze Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Badania pokazały, że rybołówstwo może mieć wpływ na zmiany ewolucyjne w populacjach ryb morskich. Nie dość, że doprowadza ono do zmniejszania się wielkości populacji, zmienia też uwarunkowania genetyczne indywidualnych ryb i ma negatywny wpływ na zdolność populacji do odbudowy oraz na całość ekosystemu. Przez usuwanie największych jednostek, pozostała populacja składa się głównie z młodych ryb, które nadal są celem połowów. Jednak skutki dla ewolucji oraz wpływ usuwania młodych i niedojrzałych ryb na morski ekosystem nie są jeszcze w pełni jasne. W myśl europejskiej polityki dotyczącej rybołówstwa, szczegółowe zrozumienie procesów ekologicznych jest kluczowe dla pomyślnego zarządzania poławianymi gatunkami w wodach europejskich. Dlatego finansowany przez UE projekt EVOLHAKE badał ekologiczne, demograficzne i ewolucyjne reakcje na poławianie ryb i ich wpływ na populacje ryb morskich. Badania skupiły się na morszczuku zwyczajnym (Merluccius merluccius), wyjątkowym, nadmiernie eksploatowanym gatunku zamieszkującym zarówno Północny Atlantyk, jak i Morze Śródziemne. Zasoby M. merluccius przebadano przy wykorzystaniu kombinacji modelowania, narzędzi statystycznych i informacji genetycznych, biorąc pod uwagę różnice we wzorcach działań i scenariuszach środowiskowych obu łowisk. W projekcie EVOLHAKE połączono informacje z trzech różnych dziedzin: ewolucji, dynamiki populacji i genetyki. Wyniki w jasny sposób pokazały, w jakim stopniu połowy ryb, zmiany klimatu oraz czynniki ekologiczne i ewolucyjne mogą wzajemnie na siebie oddziaływać na różne sposoby w odniesieniu do kilku populacji tego samego gatunku. Projekt przyczynia się do zwiększenia doskonałości i konkurencyjności Europy w obszarze ekologii rybołówstwa i pomaga w ochronie zasobów ryb dzięki bardziej skutecznemu zarządzaniu.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania