CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Oceanic exploration with seismic reflection data

Article Category

Article available in the following languages:

Dźwięk ujawnia sekrety oceanu

W finansowanym przez UE projekcie przyjęto technikę akustyczną, oryginalnie stworzoną do badań geologicznych, żeby badać światowe oceany. Technika ta została wykorzystana do oceny różnic w temperaturze i zasoleniu pomiędzy warstwami oceanicznymi, aby móc lepiej zrozumieć procesy mieszania się tych warstw w oceanach.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Komisja Europejska uznała badania morskie za podstawę do tworzenia przyszłej polityki morskiej. Naukowcy badają więc rolę oceanów w formowaniu klimatu, obiegu węgla w przyrodzie i utrzymywaniu się życia na Ziemi. Podczas finansowanego przez UE projekt "Oceanic exploration with seismic reflection data" (OCEANSEIS) badano fizyczne właściwości wody oceanicznej techniką akustyczną zwaną oceanografią sejsmiczną (SO). SO jest zwykle stosowana do badań geologicznych i bazuje na wielokanałowej sejsmicznej (MCS) technice refleksyjnej. W pierwszych badaniach metodą SO używano standardowego wyposażenia i parametrów oryginalnie zaprojektowanych do celów geologicznych. Techniki instrumentacyjne i przetwarzania MCS zostały zaadaptowane do użytku w oceanografii, ponieważ oceaniczna eksploracja jest płytsza i wymaga energii akustycznej o wyższych częstotliwościach niż przy eksploracji geologicznej. Badanie przeprowadzono, aby znaleźć najbardziej odpowiednią metodę do przetwarzania danych SO. Wyniki posłużyły do stworzenia map rozkładu temperatury i zasolenia na przestrzeni setek kilometrów i do głębokości 10 metrów. Pomogło to lepiej zrozumieć procesy mieszania wody w oceanach i sił je kontrolujących, koniecznych do obiegu składników pokarmowych i energii w przyrodzie. Partnerzy również przeprowadzili nowe badania i przetworzyli najświeższe dane, uzyskując precyzyjny obraz płytkich zawirowań przy północno-wschodnim wybrzeżu Pacyfiku. Uzyskano również szczegółową mapę cyrkulacji temperatury i zasolenia (termohalinowej) w Morzu Śródziemnym i odpływ jego wód przez Cieśninę Gibraltarską. Projekt OCEANSEIS umożliwi lepsze obserwacje oceanu i dostarczy dane o cyrkulacji termohalinowej oraz interakcjach pomiędzy oceanicznymi procesami skalowania i mieszania. Ma to znaczący wpływ na transport materiału i składników odżywczych, oraz transport ciepła i energii. Dane z projektu OCEANSEIS stanowią cenny wkład w wiedzę naukową o oceanach. Przyczynią się do wyjaśnienia procesów dyspersji zanieczyszczeń i wykrywania zanieczyszczeń takich jak wycieki oleju. Badania przeprowadzono w ramach projektu OCEANSEIS są cenne dla twórców polityki dotyczącej rybołówstwa i środowiska oraz oceanografów fizycznych. Pogłębią wiedzę o modelowaniu oceanicznym, zmianach klimatu, tworzeniu zrównoważonego przemysłu rybnego i energii odnawialnych.

Słowa kluczowe

Morskie badania geologiczne, mieszanie oceanów, eksploracja oceaniczna, sejsmiczne dane refleksyjne, cyrkulacja termohalinowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania