European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

Neural mechanisms of action learning in mouse models

Article Category

Article available in the following languages:

Zdobywanie umiejętności poprzez działanie

Uczenie się nowych zdolności motorycznych, takich jak posługiwanie się nożem i widelcem lub jazda na rowerze, może być trudne. Naukowcy starają się wyjaśnić, co dzieje się na poziomie komórek nerwowych podczas udoskonalania takich umiejętności.

Zdrowie icon Zdrowie

Nabywanie rutyny obejmuje wstępny etap szybkich postępów, po którym następuje faza stopniowego nabywania umiejętności, a wreszcie proces staje się automatyczny. Uważa się, że obszarem mózgu, który uczestniczy w nabywaniu nowych umiejętności, jest prążkowie. Jako że nie znamy dokładnie mechanizmów neuronalnych tego procesu, w ramach projektu finansowanego przez UE "Neural mechanisms of action learning in mouse models" (NEUROACTION) prowadzono badania na myszach, aby poznać wzorzec aktywności mózgu podczas nabywania umiejętności ruchowych. Naukowcy korzystali z białek fluorescencyjnych w bezpośrednich i pośrednich sieciach neuronalnych prążkowia. Wyniki wskazują, że długotrwałym szkoleniom towarzyszy plastyczność sieci ściśle określonej części regionu mózgu: w grzbietowym prążkowiu. Ponadto stwierdzono zwiększony udziału układu glutaminergicznego w szlaku pośrednim na późnych etapach uczenia się. Glutaminian zwykle powoduje pobudzenie nerwów i nasila sygnały elektryczne. Zadaniem myszy było naciskanie dźwigni ze wzrastającą szybkością, aby uzyskać karmę w nagrodę. Przeprowadzono kilka wersji rutyny wraz z manipulacjami optogenetycznymi, aby zidentyfikować szlaki uczestniczące w uczeniu się lub wykonywaniu wyuczonych czynności. Naukowcy stwierdzili, że przed inhibicją lub stymulacją pośredniego lub bezpośredniego szlaku, uczestniczącego w inicjowaniu zestawu czynności. Jednakże po zainicjowaniu czynności inhibicja lub stymulacja pośredniego i bezpośredniego szlaku w prążkowiu przynosiła dwojakie efekty: automatyzację umiejętności i wytwarzanie nawyku. Ponadto poprzez stosowanie metody opracowanej do rejestrowania aktywności różnych typów komórek naukowcy stwierdzili, że różne neurony są aktywne w różnych fazach wykonywania czynności. Utrata zdolności do uczenia się nowych czynności jest znaczącym problemem w chorobie Parkinsona, pląsawicy Huntingtona i innych chorobach. Wyniki projektu NEUROACTION pomogą zrozumieć mechanizmy leżące u podłoża tych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego.

Słowa kluczowe

Działanie, umiejętności, uczenie się, prążkowie, neuronalny, aktywność mózgu, ruchowa, plastyczność, optogenetyka, szlaki, choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania