CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

"Ecological response to environmental change during Boreal mass extinctions: past, present, and future?"

Article Category

Article available in the following languages:

Dawne wyginięcia źródłem informacji dla prawodawców

Badania nad dawnymi masowymi wyginięciami pomagają naukowcom i prawodawcom w określaniu najlepszych sposobów na ochronę ekosystemów morskich na większych szerokościach geograficznych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Z uwagi na rosnące obawy dotyczące masowego ginięcia gatunków morskich ONZ rozważa możliwość wprowadzania systemu zarządzania światowymi oceanami. Czy trzy masowe wyginięcia, do jakich doszło 260 – 200 mln lat temu, mogą pomóc nam przewidzieć, jak będzie wyglądała przyszłość? Różne intensywne badania dostarczają wyczerpujących informacji na temat reakcji ekosystemów na stres. Większość takich prac prowadzona jest jednak w tropikach, gdzie występuje największa bioróżnorodność. Dużo mniej wiadomo o skutkach dotyczących większych szerokości geograficznych. W projekcie BOREX określono, czy dawne zmiany środowiskowe bardziej dotknęły ekosystemy morskie na dużych, średnich czy też małych szerokościach geograficznych. W tym celu naukowcy zebrali dane ze Spitsbergenu na Atlantyku, gdzie badane są dowody masowych wyginięć. Badacze porównali uzyskane w ten sposób ustalenia z istniejącymi danymi pochodzącymi z mniejszych szerokości geograficznych, aby określić, czy można zaobserwować pewne prawidłowości dotyczące szerokości oraz ginięcia i odbudowy gatunków. Chcieli także ustalić, czy punkty krytyczne zmian klimatu były zbieżne w czasie z wyginięciami. Ustalenia te pomogą udoskonalić prognozy reakcji ekosystemów na klimat przyszłości. Z najważniejszych stanowisk geologicznych na Spitsbergenie zebrano, a następnie przeanalizowano skamieniałości pochodzące ze środkowego permu oraz permu i triasu. Badanie geochemiczne i paleontologiczne wskazuje, że wyginięcie w środkowym permie było co najmniej tak samo poważne (i niezwykle gwałtowne) co na dużych szerokościach geograficznych. Wyginięcie mające miejsce w późnym permie mogło rozpocząć się na dużych szerokościach. Całkowita utrata węglanów w regionie jest zgodna z zakwaszeniem oceanów, które zagrażają w szczególności chłodniejszym wodom regionów arktycznych (chłodna woda pochłania więcej CO2). Ustalenia te będą bardzo przydane dla naukowców zajmujących się dawnymi i aktualnymi zmianami środowiskowymi, a także być może dla polityki zarządzania oceanami. Omawiane badania sugerują, że ekosystemy na większych szerokościach mogą bardziej ucierpieć w wyniku niedawnych i przyszłych zmian klimatu oraz w szczególności zakwaszenie. Możliwe zatem, że należy inwestować w lepszą ochronę tych regionów i znajdujących się w nich ekosystemów morskich.

Słowa kluczowe

Polityka morska, masowe wyginięcie, ekosystem morski, ocean, tropiki, zmiany środowiskowe, duże szerokości geograficzne, w środkowym permie, w permie i triasie, w triasie i jurze, geologiczne, zarządzanie oceanami, zmiana klimatu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania