European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Hybrid Enhanced Money Laundering Intelligence, Investigation, Incrimination and Alerts

Article Category

Article available in the following languages:

Najnowocześniejsze technologie do zwalczania globalnej przestępczości finansowej

Instytucje finansowe, w tym banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i operatorzy kart kredytowych, identyfikują i zgłaszają podejrzane transakcje, ale ich możliwości są ograniczone przez konwencjonalne procedury i międzynarodową skalę przestępczości finansowej. Jedna z inicjatyw UE wprowadziła nową jakość w walce z praniem brudnych pieniędzy.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Instytucje finansowe mają obowiązek zgłaszać wszelkie podejrzane operacje zgodnie z zasadami przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), stanowiącymi zestaw procedur i przepisów mających ukrócić praktykę generowania dochodów z nielegalnych działań. Charakter zjawiska prania pieniędzy wymaga współpracy i wymiany informacji finansowych między jednostkami wywiadu finansowego i organami ścigania na całym świecie. Finansowany ze środków UE projekt HEMOLIA (Hybrid enhanced money laundering intelligence, investigation, incrimination and alerts) zajął się opracowaniem innowacyjnego systemu alertów i dochodzeń w ramach procesów AML, aby umożliwić jednostkom wywiadu finansowego i organom ścigania w Europie i innych krajach na całym świecie bezpieczne kontaktowanie się i globalne dzielenie się informacją. Jako źródła informacji wywiadowczych wykorzystywane są nie tylko dane finansowe, ale również informacje z sieci krajowych i globalnych operatorów telekomunikacyjnych, satelitów, sieci telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz zasobów internetowych. Połączenie kompletnych danych finansowych i telekomunikacyjnych oddaje do dyspozycji jednostek wywiadu finansowego i organów ścigania ulepszone narzędzia alertów, zbierania informacji i prowadzenia dochodzeń, które pozwolą znacznie zwiększyć skuteczność zapobiegania i wykrywania przy jednoczesnym poszanowaniu prawa do prywatności. Prace rozpoczęto od zdefiniowania potrzeb użytkowników docelowych i wymagań systemowych. Następnie, dokonano przeglądu ram prawnych na poziomie światowym, europejskim i krajowym w zakresie dotyczącym funkcjonowania systemu, przeprowadzono analizę przepisów regulujących wymianę danych AML i sformułowano wytyczne wymiany i użytkowania danych przez jednostki wywiadu finansowego i organy ścigania. Partnerzy zdefiniowali architekturę systemu, uwzględniając przy tym ramy prawne. Opracowano komponenty oprogramowania i implementowano algorytmy do łączenia, badania i składowania danych z różnych źródeł. Zaprojektowano mechanizm alertów i graficzny interfejs użytkownika umożliwiający dostęp do narzędzi śledczych, integrując oba moduły z opracowanym oprogramowaniem. System pomyślnie zademonstrowano w jednostce wywiadu finansowego w Bukareszcie. Przeprowadzono dwie symulacje złożonych mechanizmów prania pieniędzy, obejmujące globalne udostępnianie informacji między trzema krajami. Mając kompletny wgląd w informacje o transakcjach finansowych i aktywności telekomunikacyjnej, jednostki wywiadu finansowego i organy ścigania mogą ściśle współpracować przy zwalczaniu przestępczości finansowej na całym świecie.

Słowa kluczowe

Przestępstwa finansowe, pranie brudnych pieniędzy, przeciwdziałanie praniu pieniędzy, jednostki wywiadu finansowego, organy ścigania

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania