European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Resilience to global change in long-lived species: physiological comparisons between Arctic and temperate-breeding barnacle geese

Article Category

Article available in the following languages:

Jak arktyczne gęsi radzą sobie ze zmianą klimatu

Naukowcy badali gęsi, które tradycyjnie wyprowadzają lęgi na Arktyce, ale którym obecnie udaje się z powodzeniem rozmnażać w nowych regionach o umiarkowanym klimacie. Przedmiotem badania były fizjologiczne zmiany, których potrzebują gęsi, by radzić sobie w siedliskach arktycznych oraz tych w umiarkowanym klimacie Europy Środkowej.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Na Arktyce zachodzą jedne z najbardziej dramatycznych zmian klimatycznych na Ziemi, a zwierzęta muszą się do nich przystosować, gdyż inaczej zginą. Naukowcy chcieliby poznać reakcje adaptacyjne tych gatunków, aby móc lepiej przewidywać skutki ekologiczne zmiany klimatu. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu GOOSEPHYSIOL podeszli do tego zagadnienia poprzez zbadanie arktycznej gęsi bernikli białolicej, która w ostatnich dziesięcioleciach z powodzeniem rozprzestrzeniła się na nowych terenach w klimacie umiarkowanym. Uczeni podejrzewali, że gęsi z Arktyki powinny być mniej narażone na pasożyty. Udało się znaleźć dowody potwierdzające tę hipotezę, gdyż u gęsi arktycznych stwierdzono mniej pasożytów w układzie pokarmowym niż u gęsi żyjących w klimacie umiarkowanym, co oznacza, że w nowym środowisku ryzyko zakażenia jest większe. Znaleziono także dowody na przystosowanie w zakresie zdolności do odpowiedzi immunologicznej, przy czym u gęsi żyjących w klimacie umiarkowanym zaobserwowano regulowanie w górę części badanych czynników odpornościowych. Zespół GOOSEPHYSIOL wykazał, że gęsi żyjące w surowym klimacie arktycznym rosną znacznie szybciej niż gęsi w klimacie umiarkowanym, co wzmacnia domniemane korzyści związane z rozmnażaniem się na wyższych szerokościach geograficznych. Co ważne, uzyskane dane stanowią podstawę dla przyszłych badań dotyczących zależności między obroną immunologiczną a metabolizmem energetycznym u młodych gęsi dorastających w różnych środowiskach. Omawiane badania dostarczyły nowych informacji na temat rodzajów adaptacji fizjologicznych potrzebnych gatunkowi do przystosowania się do szybko zmieniających się warunków. Dowodzą także znaczenia wędrówek zwierząt oraz zdolności do przenoszenia się do nowych siedlisk, niezamieszkałych przez człowieka.

Słowa kluczowe

Gęsi, zmiana klimatu, reakcje adaptacyjne, bernikla białolica, Arktyka, pasożyty

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania