CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Games Of Active Life

Article Category

Article available in the following languages:

Zdrowszy styl życia dzięki grywalizacji

Przyjmuje się, że opieka zdrowotna zazwyczaj polega na leczeniu chorób. Jeśli chcemy zmienić to podejście, każdy z nas będzie musiał wziąć na siebie większą odpowiedzialność za własne zdrowie. Projekt GOAL oferuje technologię zapewniającą praktyczne wsparcie i motywację w tym zakresie.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

W ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu GOAL opracowano szereg gier i aplikacji mających na celu wspieranie i motywowanie ludzi do tego, by zwiększyli lub utrzymali dotychczasowy poziom zaangażowania w życie społecznie oraz stopień aktywności fizycznej i umysłowej. Narzędzia te są dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnych i internetowych. Użytkownicy decydują się na przyjęcie roli „uczestnika”, dążącego do poprawy lub utrzymania swojego stylu życia, lub „pomocnika”, wspierającego innych w ich wysiłkach. System zaprojektowano tak, by wraz ze wzrostem częstotliwości używania aplikacji zacierał granice między tymi rolami. W praktyce polega to na tym, że uczestnicy są nakłaniani do pomocy innym, a pomocnicy są zachęcani do zadbania o własny styl życia.

„Ekosystem” GOAL

System GOAL tworzy profile użytkowników na podstawie ich wcześniejszej aktywności i dotychczasowych osiągnięć, a także w oparciu o dane dotyczące ich wieku, płci i masy ciała. Umożliwia to generowanie zindywidualizowanych „celów” w zakresie umiejętności poznawczych i sprawności fizycznej. Platforma zarządza także „zadaniami” dla użytkowników, przygotowanymi przez innych użytkowników o podobnym profilu, aby w ten sposób zachęcić ich do interakcji społecznych, takich jak robienie dla kogoś zakupów czy odwiedziny. Użytkownicy mają wpływ na poszczególne funkcjonalności platformy za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanego interfejsu programowania aplikacji (API). Najważniejszymi elementami umożliwiającymi zaangażowanie użytkowników są aplikacje i gry, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby systemu GOAL lub przygotowane przez zewnętrznych dostawców (jak np. gra strategiczna „World of Kingdoms”) i podłączone do platformy za pomocą interfejsu API. Po podłączeniu do platformy gra ma dostęp do danych użytkowników dotyczących ich aktywności fizycznej, celów, zadań oraz postępów. Interfejs API pozwala na przesyłanie wyników uzyskanych przez użytkownika w grach, na przykład danych dotyczących różnych funkcji poznawczych (takich jak pamięć, wiedza ogólna lub rozumowanie), aby na ich podstawie zaktualizować osiągnięcia użytkownika na platformie GOAL. „Na tej interakcji korzystają zarówno gracze, jak i twórcy gier. Gry są podzielone na kategorie pod kątem wspieranych przez nie funkcji poznawczych, dzięki czemu gracze mogą monitorować swoje postępy w danych kategoriach. Twórcy gier mają dostęp do fizycznych i poznawczych osiągnięć graczy, co pozwala im tworzyć zupełnie inny rodzaj gier, jak na przykład tak zwane „exergames”, czyli interaktywne gry ruchowe, które są w większym stopniu związane ze światem fizycznym, a zatem bardziej atrakcyjne i pożyteczne”, twierdzi dr Aristodemos Pnevmatikakis, koordynator techniczny projektu GOAL. Aktywność fizyczna użytkowników jest mierzona i charakteryzowana za pomocą czujników w smartfonach lub dedykowanych urządzeń monitorujących aktywność (takich jak Fitbit). Następnie otrzymane dane są przetwarzane za pomocą specjalnie zaprojektowanych algorytmów, które aktualizują profile użytkowników. Za postępy w osiąganiu celów i realizowaniu zadań użytkownicy są nagradzani monetami GOAL, które mogą przeznaczyć na nagrodę dla innych lub wykorzystać w grach, na przykład w celu odblokowania użytecznych funkcji.

Zwiększanie korzyści z grywalizacji

Zespół GOAL zrealizował cztery serie oceny technologii, testując ją z udziałem coraz szerszej grupy odbiorców, zaczynając od świadomych technologii uczestników (pozyskanych przez partnera rutynowo przeprowadzającego te oceny), a kończąc na ogóle społeczeństwa. Platforma i powiązane z nią aplikacje zostały ulepszone w oparciu o otrzymane informacje zwrotne. Platforma GOAL jest teraz ogólnodostępna za pośrednictwem interfejsu API. Ponadto zainteresowani programiści mogą skontaktować się z zespołem projektowym w celu uzyskania bezpłatnego klucza API, a następnie rozszerzać i aktualizować jego funkcje, a także portfolio aplikacji i gier. Zespół oczekuje, że z końcem tego roku technologia będzie obsługiwana już przez pierwszą firmę. Po dodatkowych pracach nad poprawą komfortu użytkowania, optymalizacją zużycia baterii i dopracowaniem ogólnego funkcjonowania w niedługim czasie spodziewane jest wprowadzenie produktu na rynek. „Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pod koniec roku firma ubezpieczeniowa stanie się naszym pierwszym klientem”, podsumowuje dr Pnevmatikakis.

Słowa kluczowe

GOAL, grywalizacja, zdrowy, aktywny, fizyczny, poznawczy, API, styl życia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania