European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Smart Metal Organic Frameworks for Sensing Volatile Organic Compounds

Article Category

Article available in the following languages:

Wykorzystanie nowatorskiego hybrydowego materiału do wykrywania toksycznych gazów

Łączenie metali z materiałami organicznymi może doprowadzić do powstania czujników nowej generacji. Wykrywanie toksycznych gazów, monitoring środowiska oraz rozległe zastosowania przemysłowe mogą być możliwe dzięki wielofunkcyjnej strukturze nowatorskich materiałów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

W czasie wielu procesów przemysłowych powstają szkodliwe lotne związki organiczne, czyli gazy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Systemy, które są w stanie wykrywać te związki mogą znaleźć wiele zastosowań – od wykrywania zagrożeń chemicznych, przez kontrolę jakości żywności, aż po monitoring środowiska. Jednym z najbardziej obiecujących obszarów, w których powstają nowatorskie rozwiązania, są struktury metaloorganiczne, które stanowią połączenie metali i materiałów organicznych. Dzięki ich porowatej budowie, gazy – w tym lotne związki organiczne – mogą przez nie przenikać, a także mogą być zatrzymywane wewnątrz struktur, co otwiera możliwości zróżnicowanych oddziaływań. Struktury metaloorganiczne mogą być także osadzane w innych strukturach, co pozwala na tworzenie zarówno niezwykle czułych, jak i selektywnych czujników. „Nowe materiały mogą być stosowane jako aktywne warstwy w prostych czujnikach, które ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z wysokimi stężeniami toksycznych związków lotnych”, wyjaśnia Barbara Ventura, starsza badaczka Instytutu Syntezy Organicznej i Fotoreaktywności w Bolonii i koordynatorka projektu SmartMOFs. „Interesujące właściwości luminescencyjne niektórych nowo wyprodukowanych materiałów oferują nowe możliwości wykorzystania ich w roli emiterów bliskiej podczerwieni, co może pozwolić na wykorzystanie ich w dziedzinach bioobrazowania i telekomunikacji”, dodaje badaczka.

Tworzenie inteligentnych metali

„Zastosowane w ramach projektu innowacyjne podejście opierało się na wielofunkcyjnej strukturze opracowanych materiałów – funkcje wykrywania wykorzystują zarówno reakcje optyczne, jak i elektryczne”, dodaje Ventura. Zespół skupiony wokół projektu SmartMOFs zaczął prace od wybrania i opracowania związków metalu i środków chemicznych, wymaganych do stworzenia struktur metaloorganicznych o odpowiednich właściwościach, obejmujących absorpcję i luminescencję, przewodnictwo elektryczne i adsorpcję gazów. „Następnie przeszliśmy do kompletnej charakteryzacji strukturalnej, fotofizycznej i elektrycznej nowych materiałów. Najbardziej obiecujące związki zostały zbadane pod kątem wykrywania toksycznych związków organicznych”, wyjaśnia Ventura. Opracowywane przez naukowców materiały oferują stosowne możliwości w zakresie sygnalizacji optycznej i elektrycznej – w praktyce oznacza to, że w przypadku wykrycia pewnych związków zmieniają kolor lub zmienia się ich luminescencja. W przypadku wystawienia na działanie docelowego gazu, zmienia się także przewodnictwo elektryczne struktury, co również stanowi sygnał. „Niektóre spośród nowych materiałów wykazywały nietypowe i interesujące układy krystaliczne”, twierdzi Ventura. Dwa spośród opracowanych materiałów okazały się doskonałymi źródłami fal w bliskiej podczerwieni. Inne materiały oferowały optyczną reakcję na wodorosiarczek sodu, co wskazuje na możliwość zastosowania ich do wykrywania siarkowodoru – powszechnie występującego toksycznego gazu – a także kwasu octowego.

Podejście oparte na współpracy

„Wsparcie finansowe pozwoliło nam na rozwój badań podstawowych i stosowanych w obszarze, który jest niezwykle ważny dla całej społeczności akademickiej”, twierdzi Ventura. Zespół skupiony wokół projektu nawiązał współpracę z Lucą Mainim z Uniwersytetu w Bolonii, naukowcami z obszaru badawczego CNR w Bolonii oraz przedstawicielami Uniwersytetu w Madrycie. „Wsparcie z działania Maria Skłodowska-Curie było czynnikiem, który pozwolił na przeszkolenie Khaleda Hassaneina, naukowca ze stopniem doktora i stypendysty programu, który zgłębiał temat strukturalnej, fotofizycznej i elektrycznej charakteryzacji ciał stałych, co stanowiło niezwykle ważny krok w rozwoju jego kariery akademickiej”, dodaje Ventura. Rezultaty projektu zostały już zaprezentowane w czasie krajowych i międzynarodowych wydarzeń akademickich. „Obecnie kończymy przygotowania związane z publikacją prac naukowych przedstawiających oraz opisujących rezultaty projektu, a jednocześnie patrzymy z nadzieją w przyszłość, która zaoferuje możliwości zastosowania naszych nowych materiałów do wytwarzania czujników oraz w dziedzinie optoelektroniki”, dodaje Ventura.

Słowa kluczowe

SmartMOFs, metal, czujnik, porowaty, lotny, organiczny, związki, LZO, struktura metaloorganiczna, MOF, gazy, toksyczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania