European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Integrated tool for empowering public authorities in the development of sustainable plans for low carbon heating and cooling

Article Category

Article available in the following languages:

Zintegrowane narzędzia umożliwią lokalnym władzom opracowanie sieci ciepłowniczych

Przedstawiciele administracji publicznej muszą stawiać obecnie czoła wyzwaniom związanym z brakiem odpowiednich, łatwych w użyciu narzędzi do określania, symulowania i oceny strategii zrównoważonego ogrzewania i chłodzenia dopasowanych do lokalnych warunków tak, aby umożliwiały one osiągnięcie ambitnych celów wyznaczonych w planach lokalnych.

Energia icon Energia

Finansowany ze środków UE projekt Planheat stanowi rozwiązanie tego problemu. W jego ramach opracowano łatwe w użyciu zintegrowane narzędzie, które pomoże przedstawicielom władz lokalnych w doborze odpowiednich rozwiązań ciepłowniczych, charakteryzujących się niską emisyjnością. Narzędzie umożliwi przeprowadzenie odpowiednich symulacji i porównań. Działanie narzędzia zostało zweryfikowane na realnych przykładach. Koordynator projektu Stefano Barberis wyjaśnia: „Narzędzie umożliwia integrację alternatywnych rozwiązań wybranych spośród szerokiego wachlarza zaawansowanych technologii grzewczych i chłodniczych, które będzie można odpowiednio równoważyć, w zależności od przewidywanego zapotrzebowania”. Narzędzie Planheat ma postać wtyczki do platformy QGIS opartej na otwartoźródłowym kodzie, który pozwala na analizę, planowanie i symulowanie scenariuszy ciepłowniczych i chłodniczych charakteryzujących się niską emisyjnością. Narzędzie ma pomagać organom administracji UE w aktualizowaniu i rozwijaniu zrównoważonych planów energetycznych. Berberis wyjaśnia: „Narzędzie to łączy w sobie trzy otwartoźródłowe moduły – moduł mapujący, planujący i symulacyjny. Można ich używać w postaci zintegrowanego narzędzia lub korzystać z każdego osobno”.

Zintegrowane podejście

Moduły narzędzia umożliwiają wykonanie mapy lokalnego zapotrzebowania w zakresie ogrzewania i chłodzenia na podstawie obecnego zapotrzebowania i prognoz na przyszłość, a także planowanie wykorzystania potencjalnych niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii. Na podstawie tak zebranych danych można przygotowywać plany zgodne z celami i priorytetami miasta w zakresie kwestii klimatycznych. Dzięki szeregowi wskaźników efektywności, platforma umożliwia wizualizację i mapowanie wyników, wizualizację scenariuszy wybranych w narzędziu do planowania oraz wyników uzyskanych dzięki symulacjom. Barberis podkreśla: „Użytkownik jest prowadzony krok po kroku przez odpowiednią procedurę – począwszy od oceny lokalnego zapotrzebowania w zakresie ogrzewania i chłodzenia oraz potencjalnych ich źródeł, przez cały proces planowania, aż do przeprowadzenia symulacji przyszłych scenariuszy niskoemisyjnych”. Narzędzie Planheat może być wykorzystywane przez organy administracji niemające żadnego doświadczenia w planowaniu energetycznym, ale też przez władze mające w tym zakresie pewną wiedzę. Barberis zauważa też: „Dzięki takiemu równoległemu podejściu – oddolnemu i odgórnemu – narzędzie doskonale sprawdzi się w miastach, które już teraz prowadzą prace w zakresie planowania energetycznego i dysponują dużym zestawem danych, jak na przykład Antwerpia, w której prowadziliśmy testy narzędzia. Jednocześnie będzie można używać go w ośrodkach, które dopiero zaczynają tego typu działania i niekoniecznie dysponują danymi szczegółowo opisującymi lokalne scenariusze energetyczne. Tu przykładem może być inne miasto testowe – Lecce”.

Prostota użytkowania

Narzędzie Planheat umożliwia wykonanie mapy zapotrzebowania w zakresie niskoemisyjnego ogrzewania i chłodzenia, zarówno w warunkach obecnych, jak i na podstawie prognoz , a także wykorzystania potencjalnych niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii. Ponadto, dzięki funkcji optymalizacji ciągów ciepłowniczych i chłodzących (ang. District Heating and Cooling Route Optimiser), możliwe jest również przygotowywanie opłacalnych ekonomicznie planów sieci ciepłowniczych. Dzięki integracji z bazami danych obejmującymi całą UE narzędzie Planheat wspiera planowanie nowych scenariuszy, ponieważ użytkownicy są prowadzeni krok po kroku przez wszystkie trzy moduły. Ponadto narzędzie będzie dostępne nieodpłatnie dla konsultantów i firm współpracujących z lokalnymi władzami. Została też opracowana odpowiednia platforma e-learningowa, która zawiera materiały szkoleniowe i nagrania instruktażowe dotyczące każdego z modułów, a także instrukcję korzystania z narzędzia, aby ułatwić wstępnie poznanie go w jak najprzystępniejszy sposób. Ponieważ samo narzędzie i jego kod są otwartoźródłowe, , programiści innych aplikacji pozwalających na planowanie rozwiązań ciepłowniczych będą mogli korzystać z osiągnięć projektu i przyczyniać się do rozwoju narzędzia. „Narzędzie Planheat jest przeznaczone dla miast, samorządów i regionów. Aby z niego korzystać, nie trzeba dysponować specjalistyczną wiedzą techniczną ani bogatym zestawem danych”, podsumowuje Barberis.

Słowa kluczowe

Planheat, narzędzie, ogrzewanie i chłodzenie, niska emisyjność, planowanie, ciepłownictwo, otwarty kod, mapowanie, odnawialna energia, QGIS

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania