CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Dzięki urządzeniom do elektrolizy przemysł rafineryjny stanie się bardziej zrównoważony

Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej oferują moduły elektrolizy służące do wytwarzania ekologicznego wodoru z energii odnawialnej oraz wody.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

Branże wykorzystujące duże ilości energii szukają nowatorskich rozwiązań w zakresie ekologicznych technologii, aby osiągnąć ambitne cele zrównoważonego rozwoju. Elektroliza odgrywa tu kluczową rolę. Jest to proces wykorzystujący energię elektryczną do rozdzielania pierwiastków i związków. Jego działanie polega na podziale wody na tlen i wodór przy użyciu energii elektrycznej. Ekologiczny wodór wytwarzany w procesie elektrolizy jest obiecującym rozwiązaniem alternatywnym dla paliw kopalnych i może przyczynić się do obniżenia emisji CO2. Dzięki finansowanemu ze środków Unii Europejskiej projektowi MultiPLHY jesteśmy o krok bliżej od wprowadzenia tego w życie. Partner projektu, niemiecka firma Sunfire, globalny lider w zakresie rozwoju i produkcji przemysłowych elektrolizerów, instaluje pierwszy na świecie system elektrolizy w wysokiej temperaturze bazujący na stałotlenkowych ogniwach do elektrolizy (ang. solid oxide electrolysis cell, SOEC) wykorzystywanych w skali wielu megawatów. Opracowane rozwiązanie jest zainstalowane w rafinerii produktów odnawialnych w Rotterdamie (Holandia), gdzie umożliwi wytwarzanie ekologicznego wodoru na potrzeby procesów stosowanych w zakładzie. W pełni zbudowany system będzie składać się z 12 modułów elektrolizy Sunfire. Dwa z tych modułów dostarczono już do holenderskiej rafinerii.

Elektroliza z maksymalną wydajnością

Według firmy Sunfire pracujący w wysokiej temperaturze elektrolizer 2,6 MW działa w ekstremalnie wysokiej temperaturze: 850 °C. Wykorzystując ciepło, elektrolizer potrzebuje znacznie mniej energii elektrycznej, by wytworzyć 1 kg ekologicznego wodoru. Przetwarza on parę wodną, która ogranicza zapotrzebowanie na energię elektryczną. „Niedawno mieliśmy okazję zademonstrować skuteczność wydajności elektrycznej na poziomie 84 % el, LHV. Był to przełomowy moment. Ekscytuje nas myśl, że już wkrótce oddamy do użytkowania nasz elektrolizer SOEC w skali wielu megawatów”, stwierdził dyrektor ds. technicznych firmy Sunfire, Christian von Olshausen w komunikacie prasowym opublikowanym w witrynie internetowej firmy. „Przeprowadziliśmy wyczerpujące testy modułów SOEC, by upewnić się, że spełniają one najwyższe standardy jakości. Teraz czas na zaprezentowanie naszej technologii w rafinerii przemysłowej”. Po montażu kolejnym etapem będzie integracja i obsługa systemu. Technologia elektrolizy w wysokiej temperaturze zostanie bezpośrednio włączona do procedur stosowanych w rafinerii firmy Neste będącej partnerem projektu. W wyniku tego stanie się ona częścią produkcji wyrobów odnawialnych w tym zakładzie. Uruchomienie elektrolizera planuje się na początek roku 2023. Gotowe urządzenie będzie w stanie wytwarzać ponad 60 kg ekologicznego wodoru na godzinę. Sunfire oferuje technologię, dzięki której będzie to możliwe.

Nowe, zrównoważone technologie do wytwarzania energii odnawialnej

Dyrektor generalny firmy, Nils Aldag, podkreśla, jak ważne są projekty związane z wykorzystaniem elektrolizy na dużą skalę, takie jak MultiPLHY: „Nikt nie zdoła samodzielnie osiągnąć neutralności pod względem emisji, dlatego potrzebujemy współpracy z pionierami, którzy przekształcą naszą wizję świata wolnego od paliw kopalnych w rzeczywistość. Nasze innowacyjne elektrolizery pomagają rafineriom takim jak Neste przyspieszać ekologiczną transformację. Projekt MultiPLHY pokazuje, że jesteśmy gotowi zaoferować i wdrożyć elektrolizery w skali wielu megawatów”. Ogólnym celem projektu MultiPLHY (Multimegawatt high-temperature electrolyser to generate green hydrogen for production of high-quality biofuels) jest wykazanie zalet technologii elektrolizy w wysokiej temperaturze. Projekt dobiegnie końca w grudniu 2024 roku. Więcej informacji: strona projektu MultiPLHY

Słowa kluczowe

MultiPLHY, elektroliza, ekologiczny wodór, elektroliza w wysokiej temperaturze, stałotlenkowe ogniwa do elektrolizy, rafineria, energia elektryczna

Powiązane artykuły