CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Commercial flagship plant for bioethanol production involving a bio-based value chain built on lignocellulosic feedstock

Article Category

Article available in the following languages:

Przetwarzanie odpadów rolnych w zrównoważone paliwo

Technologia sunliquid® umożliwia produkcję etanolu celulozowego z cukrów pochodzących z odpadów rolnych, które obecnie nie cieszą się dostatecznie dużą popularnością jako surowiec. Nowatorskie rozwiązanie pozwala na jednoczesną fermentację glukozy i ksylozy w celu uzyskania paliwa z niespotykaną dotąd sprawnością.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Niemiecki oddział szwajcarskiej spółki Clariant, odpowiedzialnej za koordynację finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu LIGNOFLAG, dokonał odkrycia pozwalającego na wykorzystanie większej liczby surowców do produkcji biopaliw – dzięki pracom zespołu ich wytwarzanie stanie się bardziej zrównoważone, a jednocześnie pozwoli na ograniczenie konkurencji między produkcją żywności i paliw.

Pokonywanie przeszkód na drodze do komercyjnej produkcji bioetanolu

„Etanol celulozowy jest zaawansowanym biopaliwem, które może być pozyskiwane z surowców celulozowych, w tym słomy pszennej, kukurydzianej i ryżowej, a także trzciny cukrowej i jej miąższu", wyjaśnia Ralf Hortsch, dyrektor do spraw strategii i marketingu segmentu biznesowego biopaliw i substancji pochodnych spółki Clariant. Dotychczas największym wyzwaniem było wypracowanie procesu, który pozwalałby na wytwarzanie takiego paliwa, jednocześnie zapewniając przystępną cenę produkcji zapewniającą zyskowność. „Wszystko wskazuje na to, że innowacyjna technologia sunliquid® opracowana przez zespół spółki Clariant może spełnić te wymagania dzięki przetwarzaniu odpadów rolnych w przyjazne dla klimatu zaawansowane biopaliwa”, dodaje Hortsch. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków projektu LIGNOFLAG, przedstawiciele spółki Clariant doprowadzili do budowy oraz uruchomienia zakładu produkującego paliwo na skalę komercyjną w rumuńskim mieście Podari, w którym wykorzystywany jest proces technologiczny sunliquid®. Jednym z jego kluczowych aspektów jest wstępna obróbka surowców bez użycia substancji chemicznych, dzięki której zakład wytwarza mniejszą ilość zanieczyszczeń. Proces ten wykorzystuje również zintegrowaną produkcję enzymów, która nie tylko minimalizuje koszty, ale także eliminuje potrzebę ich magazynowania i transportu. Co ważniejsze, wykorzystywane enzymy są dostosowane do potrzeb procesu i zoptymalizowane z myślą o osiągnięciu maksymalnej wydajności. Co ważne, technologia ta pozwala na skuteczne przetwarzanie na etanol dwóch rodzajów cukrów – glukozy oraz ksylozy, w związku z czym zwiększa wydajność i efektywność procesu dzięki wykorzystaniu większej części surowca wsadowego. „Obecnie trwa rozruch naszego zakładu produkcyjnego na skalę komercyjną, który da nam możliwość stworzenia nowego łańcucha wartości, obejmującego wytwarzanie etanolu celulozowego z surowca lignocelulozowego, a także dystrybucję produktów i waloryzację produktów ubocznych", mówi Stefan Brejc, wiceprezes spółki Clariant do spraw segmentu biznesowego biopaliw i substancji pochodnych. „Dzięki temu powstają nowe możliwości – nowe paliwo może zostać wykorzystane nie tylko w transporcie drogowym, ale także jako niskoemisyjny surowiec do produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego oraz etylenu".

Korzyści nowej technologii dla wielu obszarów

Skupiając się na kompleksowym rozwoju łańcucha wartości obejmującym zarówno surowce, jak i produkty końcowe, zespół skutecznie rozwiązał wszystkie problemy utrudniające wprowadzenie etanolu celulozowego na rynek. „Naszym celem jest przede wszystkim rynek transportu drogowego – chcemy połączyć etanol z benzyną w celu opracowania zaawansowanego biopaliwa. Takie podejście jest zgodne unijną dyrektywą w sprawie energii odnawialnej RED II, która nakazuje stosowanie takich paliw. Nasza technologia wyróżnia się znacząco obniżonymi emisjami CO2, a dodatkowo jest klasyfikowana jako zaawansowane biopaliwo”, podkreśla Brejc. „Przewidujemy, że wraz z popularyzacją ekologicznych rozwiązań w zakresie mobilności, wzrośnie zapotrzebowanie na etanol celulozowy do produkcji ekologicznych paliw lotniczych, dzięki czemu będziemy mogli także wziąć udział w inicjatywie ReFuelEU Aviation”. Kolejnym obiecującym zastosowaniem jest wykorzystanie etanolu 2G jako surowca dla sektora chemicznego. Etanol celulozowy może zostać przetworzony w zielony etylen, kluczowy składnik ekologicznych materiałów opakowaniowych. Technologia opracowana przez zespół spółki Clariant będzie wywierać znaczący wpływ na społeczeństwo, gospodarkę oraz środowisko. „Powinno to pomóc w stworzeniu nowego łańcucha wartości etanolu celulozowego opartego na surowcach biopochodnych, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 nawet o 95 % w porównaniu z alternatywami opartymi na paliwach kopalnych. Co więcej, umożliwi także skuteczne wykorzystanie odpadów rolnych, czyli dotychczas niewykorzystywanego i dostępnego na miejscu surowca odnawialnego, aby skutecznie wspierać transformację gospodarki opartej na paliwach kopalnych w gospodarkę o obiegu zamkniętym opartą na materiałach biopochodnych”, podsumowuje Brejc.

Słowa kluczowe

LIGNOFLAG, etanol celulozowy, Clariant, biopaliwo, sunliquid®, odpady rolne, cukier, bioetanol

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania