European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Wspieranie społeczności energetycznych z myślą o transformacji energetycznej Europy

Projekt RESCHOOL wspiera społeczności energetyczne w promowaniu inicjatyw związanych z czystą energią poprzez ulepszanie dostępnych technologii i zmianę zachowań ich użytkowników.

Energia icon Energia

Jedynym sposobem realizacji unijnego planu zakładającego fundamentalne przekształcenie europejskiego systemu energetycznego zgodnie z celami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie jest inteligentne, zdecentralizowane i elastyczne wytwarzanie i zużycie energii. Częścią tego procesu jest tworzenie społeczności energetycznych, które są rozwiązaniem promowanym w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu RESCHOOL, mającym na celu połączenie aktywnych konsumentów i prosumentów oraz wzmocnienie ich pozycji jako istotnych uczestników rynku energii. Społeczności energetyczne są zazwyczaj tworzone przez grupy osób, dzielnice lub lokalne organizacje, które łączą się w celu promowania energii odnawialnej i zrównoważonego rozwoju. Głównym celem takich wspólnot jest zapewnianie korzyści społecznych i środowiskowych, a nie podążanie za zyskiem finansowym, dlatego też odgrywają tak ważną rolę w przechodzeniu społeczeństwa na czystą energię i zachęcaniu innych obywateli do większego zaangażowania. Dzięki społecznościom energetycznym obywatele uzyskują dostęp do platform umożliwiających im wspólne inwestowanie w panele słoneczne, turbiny wiatrowe lub inne odnawialne źródła energii. Te wspólne działania nie tylko przynoszą bezpośrednie korzyści użytkownikom – dzięki wyższej efektywności energetycznej, niższym rachunkom za energię elektryczną i nowym miejscom pracy – ale także pomagają zwiększyć akceptację społeczną dla projektów związanych z energią odnawialną i przyciągnąć prywatne inwestycje. Wszystkie te zalety sprawiają, że przejście na czyste źródła energii staje się łatwiejsze, a potrzeby ludzi są stawiane na pierwszym miejscu.

Program pilotażowy w Amsterdamie

„[Społeczność energetyczna] nie jest przedsiębiorstwem. Nie jest też podmiotem rządowym. Jest to kolektyw obywateli korzystający z pewnego zakresu samorządności, który stara się zapewnić usługi energetyczne swoim członkom i zaangażowanym osobom”, podkreśla Jasper Klapwijk, ekspert ds. społeczności energetycznych, zacytowany w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie serwisu „Energy Post”. Klapwijk jest obecnie doradcą do spraw holenderskiego programu pilotażowego prowadzonego z ramienia projektu RESCHOOL na wyspie Sporenburg w Amsterdamie. Program zakłada umożliwienie 540 gospodarstwom domowym w dzielnicy Sporenburg wytwarzania i wykorzystywania własnej energii w jak największym stopniu. „Dzięki tej współpracy ładuję mój samochód elektryczny, korzystając z energii wytworzonej przez panele słoneczne mojego sąsiada. Pewną zachętą dla niego jest fakt, że nie musi oddawać nadmiaru energii elektrycznej do sieci. Z kolei ja płacę nieco mniej, ponieważ zużywam energię, gdy jest ona wytwarzana”, wyjaśnia Hugo Niesing, kierownik instalacji pilotażowej w Amsterdamie. „Jest to korzystne dla naszych portfeli, infrastruktury, rozwoju energii odnawialnej i dla całej społeczności energetycznej”. W ramach projektu RESCHOOL realizowane są dodatkowe trzy programy pilotażowe w różnych krajach. Pierwszy z nich realizowany jest w hiszpańskiej Gironie i obejmuje łącznie 90 gospodarstw domowych, 30 obiektów użyteczności publicznej i dwie lokalne firmy w czterech wsiach. Jego głównym celem jest rozbudowa elektrowni fotowoltaicznych, rozwój i ulepszanie systemów magazynowania energii oraz ocena wpływu lokalnych sieci elektroenergetycznych. Z kolei grecki program pilotażowy został wdrożony w Atenach i Rafinie z udziałem 40 obywateli, sześciu szkół i dwóch firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Koncentruje się na wzmacnianiu elastyczności i badaniu nowych możliwości rynkowych. Trzeci program pilotażowy jest natomiast realizowany w Szwecji i obejmuje 1 500 mieszkań i 18 spółdzielni mieszkaniowych we wspólnocie energetycznej na osiedlu Hammarby Sjöstad w Sztokholmie. Jego celem jest stworzenie rezerwy mocy we współpracy z innymi właścicielami nieruchomości, a także promowanie lokalnej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Pouczająca wizyta

W październiku 2023 roku zespół projektu RESCHOOL (Strategies and tOOls for Incentivization and management of flexibility in Energy Communities with distributed Resources) odwiedził społeczność energetyczną SunSud w Brukseli. Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym, SunSud to pierwszy belgijski projekt redystrybucji energii słonecznej w sektorze mieszkalnictwa socjalnego, który został wdrożony w 2020 roku w Brukseli, w budynku składającym się ze 110 mieszkań socjalnych. W ramach tego projektu zainstalowano panele słoneczne na dachu budynku, umożliwiając mieszkańcom korzystanie z czystszej i tańszej energii. Mimo upływu trzech lat instalacja jest nadal zarządzana przez właściciela i komitet lokatorów. Więcej informacji: strona projektu RESCHOOL

Słowa kluczowe

RESCHOOL, społeczność energetyczna, energia, energia odnawialna, czysta energia, słoneczna, energia elektryczna

Powiązane artykuły