European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Providing flexibility to the grid by enabling VPPs to offer both fast and slow dynamics control services

Article Category

Article available in the following languages:

Rozszerzenie zasobów wirtualnych elektrowni i zwiększenie penetracji odnawialnych źródeł energii

Innowacyjna platforma, przygotowana do obsługi sieci 5G i technologi brzegowej, pomaga elektrowniom wirtualnym w zarządzaniu rozproszonymi zasobami energii dzięki stabilizacji częstotliwości i napięcia.

Energia icon Energia

Jesteśmy świadkami gwałtownej przemiany globalnego krajobrazu energetycznego. Rozbudowane, scentralizowane elektrownie są zastępowane przez mniejsze, zdecentralizowane rozproszone źródła energii (DER), nierzadko w postaci odnawialnych źródeł energii (OZE). Elektrownie wirtualne powstały w celu łączenia średniej wielkości rozproszonych źródeł energii (o mocy co najmniej 2 megawatów), takich jak energia słoneczna, wiatrowa i biomasa. Elektrownie wirtualne aktywnie prognozują, wysyłają i wymieniają moc i elastyczność zagregowanych zasobów DER, odgrywając ważną rolę w stabilizacji napięcia sieci energetycznej ze zmiennych źródeł słonecznych i wiatrowych OZE. Wzrost penetracji OZE oznacza coraz większą potrzebę stabilizacji częstotliwości i napięcia. Staje się do możliwe dzięki finansowanemu przez UE projektowi EdgeFLEX. Opracowana w jego ramach platforma oferuje szybkie i dynamiczne operacje „service-to-grid”, a jednocześnie umożliwia elektrowniom wirtualnym wspieranie lokalnych społeczności energetycznych dzięki łączeniu i sprzedaży energii wytwarzanej przez gospodarstwa domowe i małe firmy.

Zarządzanie DER przygotowanymi do obsługi sieci 5G i technologi brzegowej

Monitorowanie, kontrola i zarządzanie dużymi DER staje się jedną z przeszkód utrudniających zwiększenie penetracji OZE. Sieci łączności 5G i IoT umożliwiają zwiększenie autonomii i wykorzystanie brzegów sieci i sieci komunikacyjnej do rozwiązywania problemów lokalnie, a nie w sposób scentralizowany, jak do miało miejsce tej pory. „Zespół EdgeFLEX stworzył pionierski interfejs programowania aplikacji (API) 5G, który pozwoli dostawcom energii na podłączanie i zarządzanie urządzeniami w terenie, wykorzystując ich elastyczność. Jego opracowanie przyczyniło się do wdrożenia trzech globalnych standardów systemów mobilnych przez 3GPP w trakcie realizacji projektu”, mówi koordynatorka projektu Fiona Williams z firmy Ericsson. Standaryzacja otwartego interfejsu API 5G umożliwi organizacjom swobodny wybór dostawcy sieci oraz da im pewność, że produkty i usługi będą wspierane przez wiele lat. Projekt przyczynił się także do ulepszenia zarządzania DER z obsługą technologii brzegowych dzięki unikalnej szybkiej jednostce pomiaru fazorów (PMU). Jednostki PMU mierzą zarówno amplitudę, jak i kąt fazowy prądu i napięcia w wybranych punktach systemu elektroenergetycznego, przez co pomagają w optymalizacji działania i stabilności sieci. Wyjątkowość urządzenia edgePMU związana jest z odseparowaniem czujników i oprogramowania analitycznego. Oprogramowanie działa na brzegu sieci i może być aktualizowane zdalnie. Dane z czujników mogą być interpretowane przez dowolne nowsze oprogramowanie, co przekłada się na długofalowe działanie systemu i minimalizuje koszty konserwacji oraz eksploatacji.

„Złożona częstotliwość” upraszcza modelowanie elektrowni wirtualnych i sterowanie nimi

W związku z opracowaniem nowej koncepcji teoretycznej zwanej „złożoną częstotliwością”, stanowiącej podstawę usług stabilizacji częstotliwości sieci, w trakcie realizacji projektu powstało 39 publikacji naukowych. „Koncepcja złożonej częstotliwości rozszerza częstotliwość chwilową do dziedziny złożonej, dzięki czemu umożliwia proste wyprowadzenie modeli i sterowników urządzeń systemu elektroenergetycznego. Jest to szczególnie przydatne w przypadku konwerterów energoelektronicznych, stanowiących jeden z elementów, z których zbudowane są elektrownie wirtualne”, wyjaśnia Williams.

Rozszerzenie elektrowni wirtualnych na lokalne społeczności energetyczne, wdrożenie OZE na dużą skalę

Gotowa do obsługi sieci 5G i technologii brzegowych platforma EdgeFLEX składa się z modułowych, skalowalnych komponentów wspieranych przez architekturę open-source. Umożliwia ona przyrostowe i ekonomiczne wdrażanie i skalowanie nowych systemów i usług sieci energetycznej. Testy terenowe wykazały, że łatwość użytkowania i szybkie dynamiczne reakcje zachęcają konsumentów i lokalne firmy do przyłączania się do lokalnych społeczności energetycznych, co zwiększa elastyczność lokalnej sieci energetycznej. „Projekt EdgeFLEX uwidocznił, że cyfryzacja sieci i brzegowe utrzymanie stabilności sieci sprzyjają zwiększonemu wykorzystaniu OZE, zoptymalizowanemu handlowi i zarządzaniu energią od poziomu lokalnego po regionalny oraz redukcji emisji CO2”, dodaje Williams. Lepsza stabilizacja częstotliwości i technologia 5G powinny przyczynić się do upowszechnienia elektrowni wirtualnych i OZE.

Słowa kluczowe

EdgeFLEX, DER, energia, OZE, 5G, VPP, PMU, elektrownie wirtualne, rozproszone zasoby energii, odnawialne źródła energii

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania