European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

IMproving Sustainable Development Policies and PrActices to assess, diversify and foster Cultural TOURism in European regions and areas

Article Category

Article available in the following languages:

Otwarcie drzwi do skarbca kulturowego Europy

Europejski sektor turystyki kulturowej poszukuje zrównoważonych strategii. Jedną z nich jest wykorzystanie narzędzia wspierającego podejmowanie decyzji do wzbogacenia doświadczeń związanych z dziedzictwem dzięki możliwości skutecznej oceny wpływu turystyki kulturowej na społeczeństwo.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Odwiedzanie miejsc w celu poznania ich rozmaitych aspektów kulturowych – znane jako turystyka kulturowa – stanowi 39 % międzynarodowego ruchu turystycznego i jest głównym motorem wzrostu i rozwoju gospodarczego europejskich regionów i miast. To, co zazwyczaj napędza podróżników, to chęć poznania nowych miejsc od podszewki – ich dziedzictwa, sztuki, tradycji i miejscowego stylu życia. Wykraczając poza zwykłą ofertę zwiedzania, turystyka kulturowa szerzy zrozumienie międzykulturowe i uznanie dla różnorodności, często przyczyniając się do ochrony dziedzictwa kulturowego i tradycji. Niestety, w wielu regionach potencjał turystyki kulturowej nie jest w pełni wykorzystywany. Ponadto istnieje znaczna luka w wiedzy na temat tego, jak ta dziedzina turystyki naprawdę wpływa na konkurencyjność gospodarczą i dobrobyt społeczny w danym regionie. Zatem jednym z warunków zachowania i promowania bogactwa światowego dziedzictwa kulturowego jest przede wszystkim uzupełnienie naszej wiedzy.

Promowanie zrównoważonej turystyki kulturowej w całej Europie

Finansowany przez Unię Europejską projekt IMPACTOUR powstał z myślą o wspieraniu rozmaitych strategii rozwijania zrównoważonej turystyki kulturowej w Europie. W tym celu konsorcjum projektu podjęło się żmudnego zadania polegającego na systematycznym porównywaniu informacji związanych z turystyką kulturową pochodzących ze wszystkich zakątków Europy. Jednym z analizowanych elementów były strategie, które wpłynęły na transformację miast i regionów, zarówno udane, jak i nieudane modele wdrożeniowe oraz innowacyjne techniki. „Aby zmierzyć wpływ turystyki kulturowej na środowisko, społeczeństwo, gospodarkę i kulturę, wykorzystaliśmy wskaźniki efektywności, co pomogło w opracowaniu lepszych strategii i działań w tej dziedzinie”, wyjaśnia koordynator projektu João Martins.

System wspierający podejmowanie decyzji

Głównym celem projektu IMPACTOUR było stworzenie prostego w obsłudze narzędzia do pomiaru wpływu turystyki kulturowej na europejski rozwój gospodarczy i społeczny. Zostało ono zaprojektowane i opracowane z myślą o dostarczaniu zarządcom miejsc i obiektów zaleceń opartych o indywidualną charakterystykę i cele, aby pomóc im zwiększyć korzyści płynące z turystyki kulturowej. Narzędzie to umożliwia zestawianie zgromadzonych danych i ułatwia ocenę polityki w zakresie turystyki kulturowej za pomocą algorytmów analityki danych oraz strategii wykorzystujących sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Ponadto działa jako system wspomagania decyzji, pozwalając użytkownikom na dostosowanie poszczególnych strategii do celów, jakie zamierzają osiągnąć, oraz specyficznych cech danego obiektu. Narzędzie składa się z modułów uzbrojonych w funkcje wizualizacji danych, zarządzania danymi, wspomagania decyzji i monitorowania. Dzięki temu pomaga stworzyć charakterystykę danego miejsca turystycznego, zalecając odpowiednie dla niego strategie i działania oraz umożliwiając użytkownikom śledzenie postępów proponowanych przez nich działań za pomocą wskaźników efektywności.

Rozszerzanie współpracy w Europie

Niewątpliwie jednym z najbardziej znaczących osiągnięć projektu jest przyjęcie podejścia opartego na współpracy, w tym udział 32 ośrodków pilotażowych w całej Europie, z których zaledwie pięć było partnerami projektu. Projekt wspiera podejście partycypacyjne i ułatwia wymianę informacji między zainteresowanymi stronami. „Utworzenie wokół inicjatywy IMPACTOUR społeczności promującej debatę wychodzącą poza ramy projektu stało się fundamentem dla wymiany wiedzy i zaangażowania społecznego w rozwój zrównoważonej turystyki kulturowej”, podkreśla Martins. Co więcej, w obliczu problemów związanych z pandemią COVID-19 projekt IMPACTOUR posłużył jako platforma wymiany informacji, umożliwiająca realizatorom inicjatyw pilotażowych zorientowanie się w sytuacji i łagodzenie negatywnych skutków tego kryzysu. W efekcie wnioski z podjętych działań włączono do metodologii i narzędzi opracowanych w ramach właściwego projektu. Patrząc z szerszej perspektywy, inicjatywa ta przyczyniła się do poprawy zarządzania turystyką kulturową, a także zwiększenia widoczności i atrakcyjności. Oczekuje się, że nowe strategie wspierające innowacyjność i kreatywność w turystyce kulturowej otworzą nowe możliwości zatrudnienia i zwiększą spójność społeczną. „Zachęcamy ludzi do bliższego poznania różnorodności dziedzictwa kulturowego i naturalnego Europy i patrzenia na nie z dumą, co wzmocni nie tylko ich poczucie przynależności, ale skłoni również do docenienia tradycji i kultury mniejszości”, podsumowuje Martins.

Słowa kluczowe

IMPACTOUR, turystyka kulturowa, narzędzie wspierające podejmowanie decyzji, kultura, społeczeństwo, środowisko, gospodarka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania