European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Walka ze stronniczością i uprzedzeniami sztucznej inteligencji na rynku pracy

Dwa wspierane przez Unię Europejską projekty łączą siły, aby lepiej zrozumieć wpływ technologii sztucznej inteligencji na pracowników.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Finansowane przez Unię Europejską projekty AEQUITAS i BIAS łączy wspólny cel – zwalczanie stronniczości i uprzedzeń systemów sztucznej inteligencji (SI) stosowanych na rynku pracy. Ściśle ze sobą współpracując, zespoły obu tych projektów pragną zgłębić wiedzę na temat wpływu technologii SI na pracowników, aby następnie wesprzeć proces kształtowania polityki w tej dziedzinie. Partnerstwo to ma bardzo duże znaczenie dla dalszych wysiłków na rzecz wdrożenia sprawiedliwych i przejrzystych systemów SI w Europie. Partnerzy projektu AEQUITAS, który został uruchomiony w listopadzie 2022 roku, wspierają rozwój europejskiego ekosystemu promującego systemy SI oparte na zasadach sprawiedliwości, przejrzystości, równości i odpowiedzialności. Aby osiągnąć cel, ten trzyletni projekt oferuje programistom i użytkownikom narzędzi SI otwartą platformę służącą tworzeniu kontrolowanych eksperymentów w zakresie wykrywania, łagodzenia i rozwiązywania potencjalnych problemów związanych ze stronniczością narzędzi opartych na SI. Uruchomiony w tym samym czasie kolejny, trwający cztery lata projekt BIAS ma na celu wzmocnienie pozycji społeczności skupionej wokół technologii sztucznej inteligencji i zarządzania zasobami ludzkimi (HRM) poprzez zwalczanie stronniczości i uprzedzeń algorytmów. Projekt ten ma trzy główne cele: opracowanie wiarygodnych i niezawodnych narzędzi do wykrywania i łagodzenia uprzedzeń systemów SI, zachęcanie zainteresowanych stron do angażowania się we współtworzenie technologii ukierunkowanych na łagodzenie niesprawiedliwej stronniczości i uprzedzeń w podejmowaniu decyzji, a także wzmocnienie pozycji społeczności w dziedzinie SI i HRM poprzez realizację inicjatyw w zakresie podnoszenia świadomości i budowania potencjału. Fakt utworzenia partnerstwa komentuje Eduard Fosch-Villaronga z Uniwersytetu w Lejdzie w Niderlandach, partnera projektu BIAS, cytowany w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie internetowej uczelni: „Łącząc nasze wysiłki i zasoby wiedzy, możemy rozwijać dziedzinę etyki sztucznej inteligencji i zadbać o to, by technologie SI były opracowywane i wdrażane z poszanowaniem praw i godności wszystkich pracowników”. W dalszej części komunikatu Gustavo Marrero i Ángel Marrero, naukowcy z Universidad de la Laguna, hiszpańskiego uniwersytetu będącego partnerem projektu AEQUITAS, podkreślają korzyści płynące z tej współpracy: „Nasza współpraca z ośrodkiem eLaw Center przy Uniwersytecie w Lejdzie pozwoli nam połączyć nasze zasoby i wiedzę, aby opracować skuteczne strategie łagodzenia uprzedzeń w systemach SI, ostatecznie wspierając równe traktowanie i inkluzywność na rynku pracy”.

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem

Co ważne, partnerzy obu projektów zorganizują też osobne warsztaty na temat stronniczości i uprzedzeń systemów SI. W ramach projektu BIAS 24 maja 2024 roku odbędą się warsztaty „Fair Futures at Work”, dotyczące koncepcji współtworzenia i rozwiązań opartych na SI w zarządzaniu procesem zatrudniania. Zostaną one przeprowadzone podczas konferencji „Computers, Privacy and Data Protection”, która odbędzie się 22–24 maja w Brukseli (Belgia). Ich głównym przedmiotem mają być możliwości i ograniczenia rozwiązań technicznych wspierających sprawiedliwość i wiarygodność algorytmów sztucznej inteligencji wykorzystywanych w procesie zatrudniania pracowników. Zespół projektu BIAS (Mitigating Diversity Biases of AI in the Labor Market) zorganizuje też drugie warsztaty, które odbędą się 28–31 maja w Hamamatsu w Japonii. Wydarzenie to będzie zatytułowane „The ambitions and limitations of AI-driven recruitment and selection: Unfolding fairness and diversity bias”, a jego celem będzie analiza sposobu, w jaki technologie SI kształtują pojęcia stronniczości i uprzedzeń w odniesieniu do sprawiedliwości i różnorodności, a także poszukiwanie ścieżek do zapewnienia większej sprawiedliwości i równego traktowania. Z kolei w ramach projektu AEQUITAS (ASSESSMENT AND ENGINEERING OF EQUITABLE, UNBIASED, IMPARTIAL AND TRUSTWORTHY AI SYSTEMS) jeszcze w tym roku, 19 października, odbędzie się druga edycja warsztatów dotyczących sprawiedliwości i uprzedzeń SI, zatytułowanych „Fairness and Bias in AI”. Okazją do ich przeprowadzenia będzie 27. konferencja ECAI (European Conference on Artificial Intelligence), która będzie miała miejsce 19–24 października w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Wszyscy chętni mogą przesyłać swoje zgłoszenia w ramach zaproszenia do składania propozycji wystąpień, które będzie otwarte do 15 maja. Więcej informacji: strona projektu AEQUITAS strona projektu BIAS

Słowa kluczowe

AEQUITAS, BIAS, SI, uprzedzenia dotyczące różnorodności, sprawiedliwość, pracownik, rynek pracy

Powiązane artykuły