European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-21

Development of an information technology tool for the management of european southern lagoons under the influence of river-basin runoff

Article Category

Article available in the following languages:

Dbałość o dobry stan środowiska lagun europejskich

Ekosystem wodny południowoeuropejskich lagun wymaga wsparcia ze strony władz krajowych i lokalnych. W ramach projektu realizowanego pod auspicjami UE powstał nowy informatyczny system wspomagania, który może pomóc w wyborze technik i działań służących utrzymaniu zrównoważonych ekosystemów lagun.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W 2000 roku weszła w życie Europejska Ramowa Dyrektywa Wodna. Zgodnie z tą dyrektywą zarządzanie południowoeuropejskimi lagunami musi zapewnić dobry stan środowiska na tym obszarze. Celem projektu badawczego DITTY było opracowanie zrównoważonych ekosystemów morskich. W szczególności przeprowadzone zostały studia przypadków dotyczące południowoeuropejskich lagun. Naukowcy, posługując się różnego rodzaju narzędziami analitycznymi i matematycznymi, opracowali system wspomagający proces podejmowania decyzji przez władze krajowe i lokalne w toku sprawowania pieczy nad lagunami, na które oddziałuje woda spływająca z rzek. To narzędzie informatyczne umożliwia symulowanie i emulowanie stosownych zjawisk w ekosystemie lagun. Analizuje takie czynniki, jak dynamika cieczy w lagunach, oddziaływanie spływającej wody rzecznej, obieg substancji odżywczych, hodowla skorupiaków i zakwity makroglonów. Cechą charakterystyczną systemu wspomagania decyzji DITTY jest jego elastyczna konstrukcja. Został opracowany w taki sposób, aby można go było zaadaptować do problemów o różnym stopniu złożoności. Stało się to możliwe, ponieważ studia przypadków przeprowadzono w różnych miejscach rozsianych na południu Europy. Miało to na celu uzyskanie wyników w warunkach odmiennych kontekstów geograficznych i socjoekonomicznych. Dlatego stworzony system może mieć zastosowanie do analizy skutków różnego rodzaju działalności rolniczej, miejskiej i gospodarczej oraz wpływu tych czynników na ekosystem wodny. System DITTY może być stosowany w kontekstach nieobjętych projektem. Należy przez to rozumieć, że chociaż konstrukcja tego systemu początkowo przewidziana była do zagadnień związanych z lagunami śródziemnomorskimi, może być stosowana do wszystkich typów przybrzeżnych lagun, czyli także tych, które występują na Morzu Bałtyckim, Czarnym i Północnym.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania