Skip to main content
European Commission logo print header

Quantification of coeliac disease toxic gluten in foodstuffs using a chip system with integrated extraction, fluidics and biosensoric detection step 2 of exploratory award exaw-1999-01542

Article Category

Article available in the following languages:

Przenośny mikromoduł do ekstrakcji glutenu

Naukowcy pracowali nad mikromodułem ekstrahującym z próbek jedzenia gluten, toksyczny w przypadku celiakii, w celu wykorzystania go do dalszych badań. Ta technologia może znacznie ułatwić życie osobom cierpiącym na to osłabiające schorzenie.

Zdrowie icon Zdrowie

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, której objawy są wywoływane glutenem, czyli białkiem złożonym z gluteniny i gliadyny. Wyniki tej nietolerancji powodują głównie uszkodzenie jelita. Złe wchłanianie pokarmu jest jednym z głównych skutków choroby. Może to prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, zmęczenia i utraty wagi oraz problemów rozwojowych u małych dzieci. Chorzy muszą stosować restrykcyjną dietę bezglutenową. Dlatego naukowcy z europejskiego projektu CD-CHEF postanowili opracować jednorazowy mikrosystem do wykrywania sekwencji toksycznego glutenu. Akronim projektu CHEF pochodzi od słów Chip with Integrated Extraction and Fluidics, czyli "układ scalony z wbudowaną funkcją ekstrakcji i automatyką strumieniową", co trafnie opisuje elementy mikrosystemu. Uczestnicy projektu w Instytucie Mikrotechnologii Mainz GMBH w Niemczech opracowali mikromoduł służący do ekstrakcji glutenu z wszystkich typów artykułów żywnościowych. W metodzie ekstrakcji wykorzystywane są trzy osobne moduły wchodzące w skład układu scalonego, moduł ekstrakcji i wirówka. W układzie scalonym znajduje się miejsce do przechowywania ekstraktu oraz interfejs systemu napędowego. Elementy sterujące to pompa strzykawkowa działająca na zasadzie ruchu robaczkowego i zawór pozwalający na zastosowanie odpowiedniego ciśnienia w trzech modułach. Moduł ekstrakcyjny to zasadniczo silikonowa rurka na próbkę i bufor, który jest napełniany z wykorzystaniem zaworu. W buforze dochodzi do wymieszania próbki. Pod rurką znajduje się spirala grzejna pozwalająca uzyskać temperaturę 90°C wymaganą do ekstrakcji z przetwarzanych pokarmów. Mikromoduł zawiera kilka elementów jednorazowych, których wymiana zapobiega zabrudzaniu kolejnych próbek jedzenia. Obejmują one blok polimerowy, w którym znajduje się zawór, rurkę silikonową i jej złącza z układem scalonym. Aby zwiększyć opłacalność wszystkie inne elementy można ponownie wykorzystać, ponieważ nie stykają się one z przetwarzana próbką. Model prototypowy może być połączony z wyposażeniem bioczujnika bez utraty przenośności. Produkt wzbudził zainteresowanie zarówno u konsumentów, jak i wśród firm biotechnologicznych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania