CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A Low Cost, Environmentally, Friendly Smart Packaging Technology to Differentiate European SME Suppliers to Service the Needs of the Blind, Illiterate and Europe's Aging Population.

Article Category

Article available in the following languages:

Tabletki + mikroelektronika = uratowane życie

Liczba osób, które tracą życie każdego roku, ponieważ nie biorą przepisanego leku prawidłowo, jest znacznie wyższa niż można to sobie wyobrazić. Takiej cenie ludzkiego życia towarzyszy również poważne gospodarcze obciążenie społeczeństwa.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Przestrzeganie lekarstwa przepisanego przez lekarza nie jest zawsze takie proste jak by się wydawało. Weźmy pod uwagę osoby starsze, które często biorą jednocześnie kilka leków, bądź też osoby z zaburzeniami wzroku, które nie mogą odczytać zaleceń, lub nie potrafią w ogóle czytać. Zażycie nieodpowiedniej pigułki w nieodpowiednim czasie, lub całkowite zapomnienie wzięcia leku, może mieć tragiczne, a czasami zgubne konsekwencje. Rozwiązaniem mogłoby być opakowanie lekarstwa z dźwiękowymi instrukcjami, ale czy jest to wykonalne technicznie i ekonomicznie? Takim wyzwaniem zajęto się w kontekście projektu pod nazwą "Tania, przyjazna ekologicznie, inteligentna technika opakowania, służąca do rozpoznawania europejskich dostawców z małych i średnich przedsiębiorstw dla potrzeb starzejącej się populacji europejskiej" (Medi-voice). Koncepcja polegała na włączeniu elektroniki do opakowania leku. Informacje dotyczące wielkość dozy i częstotliwości zażywania zostały zrejestrowane bezpośrednio wraz z lekiem. Komunikaty emitowane z wbudowanego głośnika przypominają pacjentowi, by zażył lekarstwo. Ponadto, sposób zażywania może być monitorowany przez lekarza prowadzącego pacjenta. Aby zrealizować tę koncepcję, opracowano specjalne elementy z tworzyw i technikę opakowania. Wprawdzie usiłowania, by zastosować zasilanie z elastycznych ogniw fotowoltaicznych, nie były dotąd pomyślne, to jednak cienkie powłoki mogą być przydatne w innych zastosowaniach. Prototyp opracowany w ramach projektu Medi-voice był następnie testowany z pomocą Królewskiego Narodowego Instytutu Osób Niewidomych w Wielkiej Brytanii. Reakcja na tę technikę była bardzo pozytywna, a konsorcjum Medi-voice prowadzi badania w jaki sposób wprowadzić produkt na rynki. Poza prezentacją europejskiego know-how w tej dziedzinie, rezultaty projektu Medi-voice mogą pomóc w ratowaniu życia ludzkiego, dzięki upewnieniu, że pacjenci zażywają przepisane leki w odpowiednim czasie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania