European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

DeveloPment of a 100 % BIodegradable Plastic Fiber to Manufacture Twines to Stake Creeping Plants and Nets for Packaging AgricUltural ProductS

Article Category

Article available in the following languages:

Bardziej proekologiczne opakowania dla branży rolniczej

Plastikowe siatki ulegające biodegradacji, służące do pakowania i transportowania płodów rolnych oraz roślin sprawią, że przemysł rolniczy stanie się bardziej proekologiczny. Postępy w powyższym zakresie będzie można zrealizować dzięki nowym połączeniom polimerów.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Wszystkie gałęzie przemysłu w Europie, w tym branża rolnicza, poszukują sposobów na zwiększenie swojej proekologiczności. Aby transportować i dostarczać produkty rolnicze, takie jak owoce, warzywa oraz rośliny, w sposób bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego niezbędne jest opracowanie nowych materiałów ulegających biodegradacji. Powyższemu wyzwaniu stawiono czoła w ramach finansowanego przez UE projektu o nazwie "Opracowywanie włókien z tworzyw sztucznych, ulegających całkowitej biodegradacji, służących do produkcji sznurów podtrzymujących rośliny pnące oraz siatek do pakowania produktów rolnych" ('Development of a 100 % biodegradable plastic fiber to manufacture twines to stake creeping plants and nets for packaging agricultural products' - PICUS). Uczestnicy projektu opracowywali siatki i sznury, służące do pakowania produktów rolnych, wykonane z całkowicie kompostowalnych włókien. Ten nowy materiał umożliwia również owijanie, zapewniające skuteczne podtrzymywanie i podpieranie roślin w sposób znacznie bardziej proekologiczny. Uczestnicy projektu opracowali dwa nowe związki chemiczne, które ułatwiają łączenie różnych rodzajów poliestrów z materiałami ulegającymi biodegradacji. W ramach projektu zbadano ponadto różne środki łączące, np. nadtlenek, w celu ograniczenia wykorzystania chemikaliów oraz zoptymalizowania mieszania. Otrzymano w ten sposób polimery ulegające rozkładowi biologicznemu, zaprojektowane tak, by mogły sprostać różnorakim wymaganiom mechanicznym, cieplnym, chemicznym oraz dotyczącym elastyczności. Dzięki temu powyższe materiały mogą być stosowane w różnych środowiskach, w tym w szklarniach, supermarketach oraz domach. Włókna opracowane w ramach projektu posiadają te same zalety, co tradycyjne włókna polipropylenowe (PP), jednak są bardziej odporne na przecięcia, posiadają podwyższone właściwości funkcjonalne oraz są w większym stopniu kompostowalne. Powyższe włókna ulegają całkowitej biodegradacji, są wodoodporne oraz odporne na uszkodzenia, a także niedrogie. Technologia opracowana w ramach projektu jest już dostępna na rynku, natomiast wyniki projektu udostępniono zainteresowanym stronom, wzbogacając je o wytyczne dotyczące najlepszych praktyk w zakresie stosowania i recyklingu. Powyższe prace stanowią kolejny ważny krok na drodze do bardziej proekologicznego agro-przemysłu.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania