European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Risk of Energy Availability: Common Corridors for Europe Supply Security

Article Category

Article available in the following languages:

Ryzyko energetyczne — popyt energetyczny

Siłą napędową nowoczesnych społeczeństw jest energia. Zagwarantowanie tego, by Europa mogła zaspokoić swoje potrzeby energetyczne w przyszłości, wymaga wnikliwych badań w zakresie źródeł pierwotnych oraz związanego z nimi ryzyka.

Energia icon Energia

Nieustanne zapotrzebowanie na energię w Europie można porównać do apetytu wygłodniałej bestii. Pomijając jednak to poetyckie porównanie, rzeczywiste obawy wzbudza pytanie, skąd Europa pozyska energię w przyszłości oraz jak pewne będą te źródła. W ramach projektu pod nazwą "Risk of energy availability: common corridors for Europe supply security" (REACCESS) zbadano różne trasy (zwane korytarzami), którymi możliwe jest dostarczanie energii do państw UE-28. Partnerzy projektu pracowali nad zapewnieniem maksymalnej wydajności, tak aby źródła pierwotne i wtórne mogły sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu Europy. Projekt REACCESS zbadał kwestie techniczne, ekonomiczne i środowiskowe dotyczące bieżących i przyszłych korytarzy. Informacje te zostały wprowadzone do bazy danych powiązanej z systemem informacji geograficznych. Rozkład przestrzenny korytarzy energetycznych został opisany i skorelowany z głównymi wskaźnikami wykorzystania gruntów w celu oceny oddziaływania korytarzy. Korytarze energetyczne i ich właściwości zostały wprowadzone do obejmującego wiele regionów narzędzia modelującego, opisującego system energetyczny oraz towarowy handel energią w krajach europejskich i innych. Narzędzie to szczegółowo odzwierciedla ostatnie i możliwe przyszłe zmiany systemu korytarzy energetycznych, którymi dostarczana jest energia od dostawców do konsumentów. W porównaniu z najczęściej używanymi modelami handlu, narzędzie to utrzymuje i waloryzuje, oprócz technologicznych, ekonomicznych i środowiskowych, również właściwości przestrzenne tras towarowych. Każdemu korytarzowi przypisany jest parametr ryzyka techno-ekonomicznego, odzwierciedlający różne poziomy wiarygodności kraju, w którym korytarz zaczyna swój bieg lub przez który przebiega. Inną innowacją metodologii projektu REACCESS było wbudowanie w model wskaźników bezpieczeństwa w celu wcześniejszego opracowania scenariuszy obarczonych najniższym ryzykiem. W projekcie REACCESS zbadano wiele metod dostaw, zarówno drogą lądową, jak i morską, z zastosowaniem rurociągów, kolei, terminali, okrętów oraz innych środków transportu. Uwzględniając regionalne typologie, odległości od źródeł energii oraz rodzaje energii (ropa, benzyna, elektryczność, wodór, węgiel itp.), w ramach projektu opracowano długo- i krótkoterminowe scenariusze tras zaopatrzeniowych. Cele projektu są zgodne z komunikacją europejską w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii i współpracy międzynarodowej, wzmacniając zewnętrzny wymiar polityki energetycznej UE.

Słowa kluczowe

Dostawy energii, źródło pierwotne, ryzyko, korytarze, system informacji geograficznych, modelowanie, scenariusz trasy dostaw

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania