CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Enhancing research potential by strengthening a local network of laboratories for studying wetland ecosystems functioning, restoration and management

Article Category

Article available in the following languages:

Sukces badań obszarów podmokłych

Na przestrzeni ostatniego stulecia z powierzchni ziemi zniknęło z powodu zanieczyszczeń, działalności rolnej i osuszania 50% obszarów podmokłych. Ten drastyczny spadek oznacza, że obszary podmokłe, jako jedne z najbardziej zagrożonych ekosystemów w Europie, oraz i ich gospodarka, stanowią jeden z priorytetów badawczych UE.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Celem finansowanego ze środków UE projektu WETLANET było zwiększenie potencjału badawczego Centralnego Laboratorium Ekologii Generalnej przy Bułgarskiej Akademii Nauk (CLGE-BAS). Udało się to osiągnąć poprzez umocnienie lokalnej sieci laboratoriów, w tym trzech stacji terenowych na obszarach podmokłych o dużym znaczeniu ekologicznym, a także wyspecjalizowanych placówek laboratoryjnych przy CLGE-BAS. W podejściu tym uwzględniono zwiększenie potencjału ludzkiego CLGE-BAS i zmodernizowanie wyposażenia technicznego w laboratoriach. Członkowie projektu mieli również na celu możliwie najszersze promowanie swoich działań, by zwiększyć wpływ CLGE na politykę. Podsumowując, przeprowadzono 64 wizyty badawcze w ramach wymiany specjalistycznej wiedzy i doświadczeń, a także zrekrutowano 6 badaczy o międzynarodowym doświadczeniu. Ich praca poszerzyła i umocniła potencjał badawczy ośrodka. Udało się także dokonać znaczących postępów w zakresie technologii informacyjnej CLGE-BAS. W rezultacie placówka CLGE może teraz z powodzeniem rywalizować o dofinansowanie na cele naukowe na rynku europejskim. Jest ona także partnerem w czterech innych projektach UE poświeconych tematyce obszarów podmokłych oraz morskiej. Dodatkowo, zwiększenie transferu specjalistycznej wiedzy i udział w szkoleniu i warsztatach pomogły CLGE w integracji z europejską przestrzenią badawczą (EPB). Projekt WETLANET zwiększył w ten sposób potencjał badawczy laboratorium CLGE-BAS, dzięki czemu stało się ono jedną z wiodących instytucji badawczych w Europie w dziedzinie badań obszarów podmokłych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania