CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Integrated communicating Solid-State Light Engine (ISLE) for use in Automotive Forward Lighting and information exchange between vehicles and infrastructure

Article Category

Article available in the following languages:

Światła sprzyjające bezpieczeństwu samochodu

Nowe reflektory, oparte głównie na technologii LED, mogą wkrótce być zdolne do informowania o odległości obiektów i innych samochodów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Reflektory LED do samochodów nie są nowe, ale wyobraźmy sobie, że światła te mogą "komunikować się" z innymi samochodami i obiektami w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Finansowany przez UE projekt "Zintegrowany, komunikacyjny półprzewodnikowy silnik światła (ISLE) do stosowania w przednim oświetleniu samochodów oraz wymiany informacji pomiędzy pojazdami i infrastrukturą" (WYSPA) podjął to wyzwanie. W jego ramach rozwinięto technologię produkcji reflektorów, które wspierają system komunikacji między samochodami oraz między samochodami a infrastrukturą z zastosowaniem nowych koncepcji optycznych do skupiania wiązki. Proponowany proces zredukował czas produkcji i koszty świateł poprzez usunięcie żarówki elektrycznej, reflektora i obudowy, by zastąpić je jednym uformowanym wtryskowo elementem. Nowa koncepcja uwzględniła modulowane światło białe LED, które spełnia ogólne wymagania pojazdów, przy czym może też służyć do komunikacji. Zespół projektu opracował również niezbędny zintegrowany układ elektronicznego sterownika do sterowania systemem. Z technicznego punktu widzenia system uwzględnia dostosowaną technologię wiązki oraz technologię promienia składanej krawędzi (RXI). W aspekcie komunikacyjnym opiera się on na technologii modulacji kluczem z przesunięciem częstotliwości (FSK), która po rygorystycznych testach została uznana za skuteczną. Oprócz systemu oświetlenia i przesyłu informacji zespół projektu zbudował także odbiornik, który wykazał doskonałą korelację z urządzeniami nadawczymi w testach laboratoryjnych. Maksymalna odległość komunikacji osiągnięta dla reflektorów przednich wyniosła 29 metrów dla świateł mijania oraz 39 metrów dla świateł drogowych. Choć cele projektu zostały pomyślnie zrealizowane, niezbędna jest dalsza optymalizacja LED, elementów optycznych oraz czułości odbiornika. Gdy zostanie to wykonane, technologia może zwiastować w bliskiej przyszłości nowy poziom bezpieczeństwa i wydajności w branży motoryzacyjnej.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania