CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Components, organisation, costs and outcomes of health care and community based interventions for people with posttraumatic stress following war and conflict in the Balkans

Article Category

Article available in the following languages:

Stres wywołany wojną

Finansowany ze środków UE projekt Connect jest największym społecznościowym badaniem chorób psychicznych u osób mających bezpośrednią styczność z działaniami wojennymi. Badanie prowadzono w ośmiu różnych krajach w kilka lat po traumatycznych wydarzeniach wojennych, wykorzystując spójne metody.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Naukowcy przebadali 3313 dotkniętych traumą wojenną mieszkańców pięciu krajów bałkańskich (Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Serbii i Kosowa) oraz 854 uchodźców z tych krajów zamieszkujących państwa UE (Włochy, Niemcy i Zjednoczone Królestwo). Wykorzystując wiedzę psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów z uczestniczących w projekcie państw bałkańskich, a także specjalistów z Unii Europejskiej, w ramach projektu Connect zbadano wpływ wojen na Bałkanach na zdrowie psychiczne. W ramach inicjatywy analizowano długofalowe skutki kliniczne i społeczne potencjalnie traumatycznych zdarzeń wojennych, opisując też wpływ czynników społecznych oraz różnego rodzaju interwencji z zakresu opieki medycznej i społecznej. Przeanalizowano też i porównano koszty opieki w różnych krajach. Uczestnicy projektu stwierdzili wysoką częstość występowania chorób psychicznych zarówno w społecznościach na Bałkanach, jak i u uchodźców na Zachodzie. Na Bałkanach odnotowano wskaźniki zaburzeń lękowych na poziomie 33,5% (zakres od 15,6% do 41,8%) oraz wskaźniki zaburzeń nastroju na poziomie 28,3% (zakres od 12,1% do 47,6%). Jeśli chodzi o uchodźców, wskaźniki te wyniosły odpowiednio 43,7% (zakres od 30,3% do 60,7%) dla zaburzeń lękowych oraz 43,4% (zakres od 30,0% do 57,4%) dla zaburzeń nastroju. Najczęściej występującymi zaburzeniami były zespół stresu pourazowego oraz depresja. Ogólnie rzecz biorąc, wskaźniki te były wyraźnie wyższe niż u wcześniej badanych populacji niedotkniętych traumą wojenną w krajach zachodnich. Zarówno w przypadku mieszkańców Bałkanów, jak i u uchodźców, za czynnik odpowiedzialny za zwiększone wskaźniki zaburzeń lękowych i nastroju uznano traumatyczne przeżycia wojenne. Oprócz tego istotne są jednak takie czynniki społeczne jak bezrobocie czy problemy związane z migracją (np. tymczasowy status prawny i poczucie braku akceptacji). W badaniach uwzględniono zatem nie tylko znaczenie traumy wojennej, ale także powojennych warunków życia. Koszty opieki związane z tymi powojennymi zaburzeniami psychicznymi są wyższe jeszcze wiele lat po zakończeniu działań wojennych, szczególnie w przypadku ludności mieszkającej w miejscu konfliktu. W ramach projektu prowadzono także badania kontrolne uczestników ze zdiagnozowanym PTSD przez okres jednego roku. Odnotowano znaczącą poprawę ich stanu zdrowia, jednak u uchodźców korzystanie z usług zdrowia psychicznego wydaje się być powiązane z utrzymywaniem się objawów. Projekt CONNECT pomógł ponadto stworzyć ważną europejską sieć badawczą w zakresie stresu pourazowego i podnieść jakość badań psychiatrycznych w krajach bałkańskich. Dzięki identyfikacji czynników związanych z wpływem przeżyć i migracji powojennej na zdrowie psychiczne projekt przyczyni się do lepszego planowania polityk i prowadzenia przyszłych badań.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania