European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

Harmonising population-based biobanks and cohort studies to strengthen the foundation of European biomedical science in the post-genome era

Article Category

Article available in the following languages:

Biobank chorób człowieka

Europejscy biolodzy zgromadzili pokaźną ilość danych populacyjnych. Powstało europejskie konsorcjum mające za zadanie synchronizację tych zasobów i przełożenie ich na zastosowania kliniczne.

Zdrowie icon Zdrowie

Zdrowie publiczne jest silnie związane z celowaną i skuteczną praktyką kliniczną. Aby to osiągnąć, ważne jest odszyfrowanie przez specjalistów ds. nauk biomedycznych przyczyn złożonych chorób i przełożenie tej wiedzy na strategie lecznicze. Wśród europejskich zasobów znajduje się obszerny zbiór biomedycznych badań populacyjnych z wielu krajów i dziedzin (w zakresie genotypów, środowiska itd.). Te nieopracowane materiały wymagają dotknięcia "magicznej różdżki" multidyscyplinarnej grupy ekspertów o dużych zdolnościach w zakresie interpretacji i integracji statystyk, by przemienić się w "złoto". Ten "pełen złota" biobank będzie zawierał w formie zintegrowanej wszystkie zgromadzone dostępne informacje o genotypach, biomarkerach, testach klinicznych, warunkach środowiskowych, czynnikach społecznych i wielu innych aspektach badawczych. Unia Europejska sfinansowała projekt Phoebe, którego celem było zainicjowanie utworzenia i administrowanie międzynarodową siecią biobanków populacyjnych. Na początku powstały niezbędne powiązania umożliwiające połączenie istniejących biobanków, synchronizujące jednocześnie krajowe prawa i wytyczne w sprawie etyki. Ta sieć stała się podstawowym narzędziem wymiany pomysłów, danych i informacji propagujących współpracę jej partnerów. Największym osiągnięciem projektu Phoebe było wykrycie kandydujących biobanków w Europie i podjęcie niezbędnych działań na rzecz ich koordynacji. Harmonizacja okazała się niezbędna dla propagowania komunikacji, tworzenia i udostępniania pomysłów, a co istotniejsze, zaoszczędziła czasu i pieniędzy trwonionych na powielanie tych samych działań. Są to podstawowe elementy efektywnego i wszechstronnego sposobu postępowania w zakresie badań biomedycznych, który zagwarantuje Europie pozycję lidera na międzynarodowej arenie badań biomedycznych. Skuteczna koordynacja biobanków w ramach projektu Phoebe pozwoliła odkryć nowe informacje, doświadczenia i fachową wiedzę, co przyczyniło się do promowania efektywnej współpracy. Dostępność tych informacji dla społeczności naukowej zwiększa potencjał badań biomedycznych w zwalczaniu chorób człowieka. Członkowie projektu Phoebe rozpowszechnili wyniki swoich działań za pośrednictwem posiedzeń, konferencji, inicjatyw, nowych projektów i licznych działań szkoleniowych. Co więcej, w projekcie Phoebe rozszerzono i zorganizowano nową generację projektów w zakresie biobanków. W ramach inicjatywy Phoebe zrealizowano wszystkie najważniejsze cele obejmujące harmonizację biobanków w EPB, promowanie udostępniania pomysłów i specjalistycznej wiedzy, identyfikację przeszkód i potencjalnych rozwiązań oraz szeroki zakres możliwości współpracy.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania