European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Europe Africa Marine Network

Article Category

Article available in the following languages:

Afrykańsko-europejski projekt w zakresie obserwacji Ziemi

Afrykańscy i europejscy naukowcy podjęli współpracę na rzecz poprawy dostępu krajów afrykańskich do informacji uzyskanych za sprawą systemu Obserwacji Ziemi (EO). Przyczyni się to do zrównoważonego użytkowania środowiska morskiego.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W ramach projektu "Europe Africa Marine Network" (EAMNET) powstała sieć na rzecz przybrzeżnych i morskich obserwacji wspierająca zrównoważony rozwój. Sieć połączyła dostawców informacji na podstawie EO, użytkowników sieci i ośrodki doskonałości w Afryce i Europie. W projekcie EAMNET skupiono się na zwiększaniu i utrzymywaniu potencjału, a także oparto się na istniejącej infrastrukturze i specjalistycznej wiedzy, przyczyniając się do rozwoju obustronnych badań i tworzenia możliwości zatrudnienia dla afrykańskich naukowców. Ogólnym celem inicjatywy była bardziej optymalna eksploatacja danych EO w zakresie monitorowania obszarów przybrzeżnych i morskich oraz opracowanie ogólnoafrykańskiego systemu obserwacji. Dostęp do danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego miał szereg zastosowań naukowych i środowiskowych w kontekście monitorowania. Obejmowały one monitoring szkodliwych zakwitów glonów, ruchu osadów przybrzeżnych, a także umiejscowienia wirów i punktów wypływania wód głębinowych, które często stanowią preferowane miejsca połowów. Dane wykorzystano także do opracowania i zaktualizowania modeli komputerowych. EAMNET zainstalował także pięć operacyjnych stacji odbioru danych satelitarnych GEONETCAST w Beninie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Egipcie, Mozambiku i Ugandzie. Dodatkowo, dostęp do danych satelitarnych został przyznany instytutom badawczym, umożliwiając im tym samym lepsze zarządzanie obszarami morskimi (oraz obszarem Jeziora Wiktorii w Ugandzie). Projekt stał się także platformą współpracy pomiędzy inicjatywami związanymi z europejskim programem monitorowania Ziemi (GMES) i inicjatywami afrykańskimi, jak AMESD i MESA. Najlepsze praktyki rozpowszechniono poprzez wymianę personelu między Afryką a Europą. Na uniwersytetach w Kapsztadzie, Dar-es-Salaam, Ghanie i innych stworzono kierunek magisterski poświęcony EO. Powstały także ogólnodostępne materiały do samodzielnej nauki. Dodatkowo zadbano o to, by marynistyka zajmowała stałe miejsce na konferencji afrykańskiego stowarzyszenia na rzecz teledetekcji środowiska (African Association for Remote Sensing of the Environment, ­AARSE). Sukces projektu EAMNET zapewni afrykańskim naukowcom łatwy i tańszy dostęp do danych EO. Uzyskana w ten sposób specjalistyczna wiedza przyczyni się do zrównoważonego rozwoju w Afryce dzięki pełnej eksploatacji danych EO.

Słowa kluczowe

Obserwacja Ziemi, morski, przybrzeżny, zrównoważony rozwój, monitorowanie oceanu, monitorowanie środowiska, satelita, marynistyka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania