European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Environmental Justice Organizations, Liabilities and Trade

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązywanie problemu nierówności środowiskowej i konfliktów poprzez szeroko zakrojoną współpracę

Wzmocnienie organizacji rzecz równości środowiskowej (EJO), tak by pomagały społeczeństwu obywatelskiemu w rozwiązaniu najważniejszych problemów środowiskowych, przyczyni się do ograniczenia eksploatacji zasobów i zanieczyszczenia środowiska. W ramach unijnej inicjatywy przedstawiciele nauki i społeczeństwa wspólnie rejestrowali i badali konflikty na tle dystrybucji ekologicznej oraz starali się rozwiązać problem nierówności środowiskowych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Światowy zrównoważony rozwój wymaga silnej współpracy interesariuszy, od obywateli i naukowców, po rządy i organizacje środowiskowe. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu EJOLT (Environmental justice organizations, liabilities and trade) zebrali różne grupy interesariuszy w celu wspierania organizacji obywatelskich, które działają na rzecz równości środowiskowej. Celem było uniknięcie roszczeń środowiskowych lub długów ekologicznych poprzez promowanie badań nad zrównoważonym rozwojem. Uczestnicy projektu udokumentowali przypadki konfliktów środowiskowych, które w wielu krajach są powiązane z wydobyciem zasobów i usuwaniem odpadów. Sporządzono również mapę nierówności środowiskowych. Dotychczas za pośrednictwem platformy na stronie internetowej projektu udostępniono ponad 1600 studiów przypadków nierówności. Stworzono interaktywną bazę tematycznych i regionalnych map konfliktów na tle dystrybucji ekologicznej na całym świecie, umożliwiającą przeszukiwanie i filtrowanie według 100 kategorii. Stanowi ona platformę do kontaktu dla organizacji równości środowiskowej i naukowców, pracujących nad powiązanymi zagadnieniami. Jest również odnośnikiem dla naukowców, dziennikarzy, nauczycieli i aktywistów oraz wirtualną przestrzenią współpracy oraz wymiany informacji i wiedzy dla aktywistów, społeczności i ogólnej opinii społecznej. Baza danych znajduje się obecnie na specjalnej stronie internetowej. Sześć warsztatów, obejmujących zarówno EJO jak i badaczy, zaowocowało 23 raportami i 15 publikacjami o szerokim zakresie tematycznym. Dotyczyły głównie nierówności na tle energii jądrowej, oleju, gazu i klimatu, konfliktów na tle biomasy i ziemi oraz odpadów z górnictwa, złomowania statków i innych branży przemysłu. Opublikowano artykuły naukowe dotyczące tematyki "długu ekologicznego" i "handlu niesprawiedliwego środowiskowo". Materiały szkoleniowe rozpowszechniono wśród różnych interesariuszy, w tym dziennikarzy, aktywistów środowiskowych, oraz przedstawicieli przemysłu i władz. Zorganizowano wydarzenia publiczne, dyskusje, konferencje naukowe i spotkania społeczeństwa obywatelskiego. Stworzono pięć filmów dokumentalnych i 12 dokumentów roboczych. Przeprowadzono trzy kursy online, w których uczestniczyło około 100 studentów. Rozszerzono i uaktualniono glosariusz wyjaśniający kluczowe koncepcje równości środowiskowej w sposób prosty i przystępny. Kwestie dystrybucji ekologicznej były dla projektu pierwszoplanowe EJOLT, ponieważ dotyczą nierównego obciążenia skutkami zmian środowiskowych.

Słowa kluczowe

Nierówności środowiskowe, organizacje na rzecz różności środowiskowej, społeczeństwo obywatelskie, konflikty na tle dystrybucji ekologicznej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania