CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The interplay between the appetitive dopaminergic and the aversive serotonergic system in motivational control of behavior

Article Category

Article available in the following languages:

Wgląd w procesy chemiczne w mózgu odpowiadające za dobre zachowanie

W projekcie finansowanym przez UE badany jest związek pomiędzy dopaminą (DA) a serotoniną (5-HT) oraz tym, jak te dwa hormony umożliwiają właściwe zachowanie.

Zdrowie icon Zdrowie

Zwykle właściwe zachowanie, które pozwala nam dostosować się do zmieniającego się otoczenia, jest nagradzane, podczas gdy niewłaściwe zachowanie jest karane. Neuroprzekaźniki DA i 5-HT modulują wpływ, odpowiednio, nagrody i kary, na nasze zachowanie. Aby lepiej zrozumieć, jak te hormony na siebie oddziałują, wpływając na motywacyjną kontrolę zachowania, naukowcy zainicjowali projekt PHARMACO-FMRI. Projekt ten to badanie multidyscyplinarne, które zrzesza specjalistów w dziedzinie psychofarmakologii i toksykologii zachowania. Biorą w nim udział również naukowcy doświadczeni w stosowaniu i opracowywaniu zaawansowanych technik obrazowania metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Zespół bada wpływ indukowanych przez lek zmian w DA i 5-HT na uczenie się motywacyjne i aktywację mózgu. Leki stosowane w badaniu to metylofenidat (Ritalin) i escitalopram (Lexapro), które powodują wzrost produkcji DA i 5-HT. Partnerzy projektu porównują aktywność mózgu w warunkach indukowanych przez lek i po podaniu placebo. Naukowcy prowadzą również testy nowych technik fMRI, w tym metody znakowania spinów krwi tętniczej (ASL) oraz metody kalibrowanej BOLD fMRI do pomiarów aktywności mózgowej. Oczekuje się, że wyniki badania pozwolą lepiej zrozumieć role, jakie DA i 5-HT odgrywają w motywacyjnym uczeniu się. Ponadto, mogą one pomóc w udoskonaleniu metodologii stosowanej w farmakologicznych badaniach fMRI i doprowadzić do poprawy leczenia pacjentów psychiatrycznych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania