European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A Safer Alternative Replacement for Thiourea Based Accelerators in the Production Process of Chloroprene Rubber

Article Category

Article available in the following languages:

Szybkie i bezpieczne nabieranie prędkości

Wulkanizacja to proces chemiczny, dzięki któremu guma staje się bardziej trwała. Nowy przyspieszacz procesu opracowany przy wsparciu środków UE jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla aktualnie stosowanych substancji karcynogennych i pomoże unijnym wytwórcom zdobyć przewagę na konkurencją.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Przyspieszacze oparte na tiomoczniku etylenowym (ETU) są standardowo wykorzystywane do przyspieszania procesu wulkanizacji. ETU został jednak sklasyfikowany przez różne unijne organy jako możliwa substancja karcynogenna. Jego stosowanie może zostać ograniczone lub zakazane przez UE w niedalekiej przyszłości. Szczególnie ucierpią na tym małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) działające w branży kauczukowej, ze względu na ostrą konkurencję ze strony krajów azjatyckich, w których obowiązują mniej restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Duże konsorcjum skorzystało ze środków UE, aby znaleźć bezpieczną alternatywę dla ETU. W ramach projektu SAFERUBBER naukowcy opracowali taką przyjazną dla środowiska i niedrogą substancję. Dodatek SRM102 posiada wiele ważnych zalet. Kauczuki chloroprenowe z dodatkiem SRM102 posiadają lepsze właściwości dotyczące płynięcia, dzięki czemu łatwiej wypełniają formę. Dzięki temu potencjalnie możliwe jest zmniejszenie masy kauczuku i ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. Ponadto można zmniejszyć ilości tlenku cynku, będącego aktywatorem wulkanizacji. Optymalizacja SRM102 może też pozwolić na skrócenie cyklu wulkanizacji, co przełoży się na oszczędność czasu i energii. Badania polegające na hodowaniu glonów na próbkach SRM102 wskazują, że dodatek ten nie jest toksyczny. Przetwarzanie kauczuku chloroprenowego zawierającego SMR102 zostało przetestowano w pięciu zakładach w trzech krajach. Uczeni ustalili, że sprawdza się on co najmniej tak samo dobrze jak związki zawierające ETU. W próbnej produkcji kauczuku SRM102 okazał się efektywnie zastępować ETU. Choć parametry techniczne są ważne, to komercjalizacja substancji zależeć będzie od kosztów. Ponieważ SRM102 wymaga stosowania w zbliżonej ilości co ETU, nowy dodatek powinien mieć minimalny wpływ na ostateczne koszty produkcji. Dzięki projektowi SAFERUBBER powstała bezpieczna i tania alternatywa dla karcynogennego dodatku ETU przyspieszającego proces wulkanizacji. Korzyści z tego odkrycia odniosą liczne europejskie MŚP tego sektora. Technologia ta pomoże im stawić czoło coraz poważniejszej konkurencji ze strony krajów azjatyckich, w których nie obowiązują tak surowe przepisy.

Słowa kluczowe

Wulkanizacja, kauczuk, przyspieszać procesu, substancja karcynogenna, tiomocznik etylenowy, dodatek, SRM102, chloropren, kauczuk chloroprenowy, tlenek cynku

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania