Skip to main content
European Commission logo

Wspieranie integracji społecznej poprzez dzielenie się historiami i technologiami

Migranci i wrażliwe społeczności często nie czują się włączeni do środowisk, w których żyją. Finansowany ze środków UE projekt MEMEX pomógł społecznościom zagrożonym wykluczeniem społeczno-kulturowym opowiedzieć ich historie za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Podobne projekty mogłyby wspomóc integrację społeczną w całej Europie.

©gustavofrazao #91590115 source: stock.adobe.com 2023

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Jednym ze sposobów, w jaki społeczności migrantów mogą przeciwstawiać się wykluczeniu społecznemu i kulturowemu, jest wspólne opowiadanie historii. Społeczności imigrantów mogą mieć bardzo różne powiązania historyczne z niektórymi miejscami, lecz o wielu z nich łatwo zapomnieć.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu MEMEX współpracowano z kilkoma wrażliwymi społecznościami w całej Europie, by przedstawić ich historie światu. Uczeni z projektu MEMEX stworzyli prototyp aplikacji, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość, by umożliwić członkom narażonych społeczności dzielenie się takimi historiami.

„Pomysłem, a właściwie wyzwaniem końcowym w projekcie MEMEX, było opracowanie metod i technologii we współpracy z jak największymi grupami migrantów i społeczności narażonych na wykluczenie”, mówi Alessio Del Bue, starszy pracownik naukowy we włoskim Instytucie Technologii i koordynator projektu MEMEX.

Współpraca z narażonymi społecznościami

Naukowcy biorący udział w projekcie MEMEX ściśle współpracowali z trzema grupami, które potencjalnie mogły czuć się wykluczone – z mieszkańcami 19. dzielnicy Paryża, migrantkami w Barcelonie i trzema pokoleniami migrantów mieszkających w Lizbonie.

„Strategia zakładała, że partnerzy projektu będą mieli bezpośredni kontakt ze społecznościami poprzez stowarzyszenia”, wyjaśnia Del Bue. „Do opowiedzenia historii o własnych doświadczeniach, czasem bardzo intymnych, należy stworzyć bezpieczną przestrzeń”, dodaje badacz.

Wspólne cyfrowe opowiadanie historii

Jedną z głównych metodologii opracowanych w ramach projektu było rejestrowanie historii i fotografowanie miejsc ważnych dla danych grup we wspomnianych miastach. Uczestnicy przy wsparciu partnerów stworzyli zestaw lokalnych audiowizualnych opowieści cyfrowych.

W Portugalii wiele opowieści dotyczyło lokalnych historii o słynnych, dawnych podróżnikach. Inne były związane z religią – w historiach migrantek mieszkających w Barcelonie pojawiała się figura La Moreneta, przedstawiająca Matkę Boską jako czarnoskórą kobietę.

„Najciekawsze były te oparte na własnych interpretacjach, bo takich nie można znaleźć w książkach”, mówi Del Bue.

Historie oraz tagi lokalizacji zostały wprowadzone do aplikacji i udostępnione za pomocą technologii rzeczywistości rozszerzonej. To narzędzie upodmiotowiło społeczności i sprawiło, że historie stały się łatwiej dostępne dla wszystkich.

„Dzięki projektowi MEMEX stworzyliśmy mapę wspomnień”, dodaje Del Bue. W aplikacji wykorzystano również sztuczną inteligencję do analizy treści różnych historii i określenia powiązań między nimi.

„Pozytywnie zaskakiwało nas to, że opowieść z Lizbony może być powiązana z migrantami w Barcelonie”, mówi Del Bue. „To pokazuje, w jak wspaniały sposób historie mogą łączyć ze sobą ludzi”, dodaje badacz.

Przyszłe projekty

Opracowane rozwiązania i zdobyte doświadczenia przysłużą się w przyszłości. Platforma MEMEX zostanie wykorzystana w projekcie New European Bauhaus, w którym podobnymi metodami społeczeństwa nadmorskie zostaną połączone z historiami związanymi z morzem.

Narzędzia oparte na otwartym oprogramowaniu zostaną udostępnione, by zachęcić zespoły innych projektów badawcze do stosowania podobnych metod. Aplikacja została już wykorzystana w muzeach, w tym w Pałacu Królewskim Caserta w Neapolu. Dzięki niej starsi bywalcy muzeum mogli opowiedzieć o swoich wizytach w tym miejscu.

„Istnieje wiele sposobów na ponowne wykorzystanie osiągnięć projektu MEMEX, chociażby jako narzędzi do zapisu dziedzictwa niematerialnego”, mówi Del Bue. „Każda historia jest z natury częścią dziedzictwa, a w przeszłości opowiadanie ich było sposobem szerzenia kultury”, zauważa uczony.

Del Bue wyjaśnia, że sukces projektu wynikał w dużej mierze ze ścisłej współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami, z budowania zaufania społeczności i wspierania ich w opowiadaniu historii. Dla uczonego projektowanie technologii z uwzględnieniem celów społecznych było ekscytującym nowym wyzwaniem.

W ramach projektu opracowano zestaw metod i narzędzi, przepisów i profesjonalnych zaleceń, które będą mogły wykorzystać powiązane grupy docelowe naukowców i praktyków z rozmaitych dziedzin – od technologii po nauki humanistyczne.

„Te interdyscyplinarne badania w istotny sposób przyczyniły się do tworzenia technologii, które zaspokajają potrzeby społeczności”, podsumowuje koordynator.

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Informacje o projekcie

Akronim projektu
MEMEX
Nr projektu
870743
Koordynator projektu: Włochy
Uczestnicy projektu:
Belgia
Francja
Irlandia
Włochy
Portugalia
Hiszpania
Szwecja
Koszt całkowity
€ 3 995 036
Wkład UE
€ 3 995 036
Czas trwania
-

Więcej informacji

More information about project MEMEX

All success stories