Skip to main content
European Commission logo

Narzędzia pozwalające określić najlepsze rozwiązania oparte na zasobach przyrody dla określonych problemów środowiskowych

Wynalazki, takie jak zielone dachy, i remonty dróg wodnych mogą pomóc w rozwiązaniu problemów środowiskowych. Twórcy finansowanego przez UE projektu ReNature opracowali narzędzia, które pomagają naukowcom, planistom i innym podmiotom określać najlepsze rozwiązania oparte na zasobach przyrody. Prace przyczynią się do realizacji celów klimatycznych UE i sprawią, że miasta będą bardziej ekologiczne.

©glowonconcept #62287504, source: stock.adobe.com 2022

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Wszystkie państwa członkowskie UE mają wspólny cel: osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 roku oraz znaczące ograniczenie swojego wpływu na środowisko jeszcze przed tą datą, ale optymalne rozwiązania są inne w każdym z krajów.

Kwestie związane z dostawami wody, zrównoważoną urbanizacją oraz ochroną dzikiej przyrody są powszechne, a kluczem do ich rozwiązania, jak również do stawienia czoła innym wyzwaniom, właściwym dla danych krajów, jest zaangażowanie lokalnych podmiotów.

Właśnie ze względu na te problemy zainicjowano projekt ReNature. Jego celem jest przyspieszenie wdrożenia rozwiązań opartych na zasobach przyrody. Projekt koordynowany jest przez uczelnię Malta College of Arts, Science and Technology i wspierany przez uniwersytety w Irlandii, we Włoszech i w Zjednoczonym Królestwie.

„Chcieliśmy promować badania naukowe i innowacje, jednocześnie rozwiązując problemy związane z ograniczonym doświadczeniem i świadomością istnienia rozwiązań opartych na zasobach przyrody na szczeblu lokalnym i krajowym”, wyjaśnia Mario Balzan, koordynator ReNature. „Przez trzy lata opracowaliśmy klaster badawczy, dzięki któremu możliwa będzie realizacja tych celów”.

Różne zaangażowane instytucje skoncentrowały się głównie na rozwiązaniach w zakresie ochrony różnorodności i zrównoważonej urbanizacji. Celem tych rozwiązań jest promowanie miast wspierających społeczności i dbających przy tym o zdrowie publiczne, dostęp do przyrody, tożsamość kulturową oraz spójność społeczną.

„Wspólnie oferujemy badaczom i organizacjom możliwości odbywania szkoleń i budowania potencjału. Przeszkoliliśmy ponad 430 studentów z blisko 50 krajów, czy to osobiście, czy online”, opowiada Balzan.

Do głównych zadań projektu ReNature należało zorganizowanie wezwania do przesyłania studiów przypadku dotyczących rozwiązań opartych na zasobach przyrody właściwych dla Malty i klimatu śródziemnomorskiego. Rozwiązania te włączono do Kompendium rozwiązań opartych na zasobach przyrody, opracowanego w ramach projektu. Dostęp do Kompendium może uzyskać każdy, od decydentów i projektantów po planistów miejskich i samych obywateli.

Ogólnodostępny zestaw narzędzi na rzecz zrównoważonego rozwoju

Kompendium obejmuje zestaw narzędzi oceniający zrównoważony charakter różnych rozwiązań mających na celu wyeliminowanie ważnych problemów społecznych. „Po określeniu wyzwań, jakim stawiają czoła ich miasta, użytkownicy zestawu narzędzi otrzymują listę rozwiązań opartych na zasobach przyrody, które wykorzystano do rozwiązywania tego rodzaju problemów w przeszłości”, dodaje Balzan. „Zestaw obejmuje również wskaźnik skuteczności danego rozwiązania opracowany na podstawie analizy studiów aktywnych przypadków. Prosty system kodowania kolorystycznego wskazuje, jak często z powodzeniem stosowano dane rozwiązanie do wyeliminowania danego problemu”.

Na przykład niska jakość powietrza w miastach to problem, do rozwiązania którego służą głównie interwencje w przestrzeniach publicznych, jednak w zestawie narzędzi zidentyfikowano również pięć innych kategorii rozwiązań opartych na przyrodzie. Należą do nich zielone dachy i ściany, interwencje w liniową infrastrukturę transportową oraz akweny.

„Dla każdego z tych rozwiązań opartych na zasobach przyrody zestaw ReNature określa bardziej kompleksową listę dodatkowych korzyści społecznych, środowiskowych i ekonomicznych powiązanych z wdrożeniem innych rozwiązań. Dzięki temu można określić wielofunkcyjność każdego z rozwiązań oraz zaprezentować, w jaki sposób może ono skutkować licznymi korzyściami”, zauważa Balzan.

Projekt przyczynił się także do zwiększenia poziomu doskonałości badań naukowych i innowacji: opracowano 11 recenzowanych publikacji, zbiór zasobów szkoleniowych oraz 20 artykułów zaprezentowanych na międzynarodowych konferencjach. Dodatkowo projekt zaowocował nawiązaniem długofalowej współpracy oraz uzyskaniem wyników badań.

Ogólnie rzecz biorąc w ramach projektu ReNature zapewniono badaczom możliwość zostania liderami w zakresie nawiązywania współpracy z innymi badaczami dotyczącej rozwiązań opartych na zasobach przyrody w Europie Południowej i basenie Morza Śródziemnego. Realizację projektu ukończono w sierpniu 2021 roku, jednak jego członkowie nie osiedli na laurach. Zaangażowali się w nowe inicjatywy z partnerami z kraju i Europy, a także nawiązali współpracę z instytucjami ze Stanów Zjednoczonych i Azji.

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Informacje o projekcie

Akronim projektu
ReNature
Nr projektu
809988
Koordynator projektu: Malta
Uczestnicy projektu:
Bułgaria
Irlandia
Włochy
Malta
Wielka Brytania
Koszt całkowity
€ 995 905
Wkład UE
€ 995 905
Czas trwania
-

Więcej informacji

More information about project ReNature

All success stories