Skip to main content
European Commission logo

Zwiększenie samodzielności i odporności przesiedleńców

Europa stoi w obliczu napływu uchodźców – części przeszło 16 milionów ludzi całym świecie doświadczających długotrwałych przesiedleń. W ramach finansowanego przez UE projektu TRAFIG powstały rozwiązania lepiej dostosowane do potrzeb i możliwości osób przesiedlonych. Prace zespołu projektowego już teraz pomagają przesiedleńcom radzić sobie lepiej w nowych domach.

©Lydia Geissler Stock #90752123 source: stock.adobe.com 2023

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców około 16 milionów ludzi na całym świecie pozostaje na wygnaniu przez całe lata, bez perspektywy powrotu, przesiedlenia czy integracji z miejscową społecznością. Zjawisko to określa się mianem „przedłużonego wysiedlenia”. Prowadzi ono do niestabilności gospodarczej, marginalizacji społecznej, braku bezpieczeństwa prawnego i niepewności co do przyszłości. Rozwiązania polityczne tego problemu często nie uwzględniają rzeczywistych potrzeb przesiedleńców. W dodatku ograniczają ich możliwości, zamiast je poszerzać.

Zrównoważone rozwiązania w zakresie długotrwałych wysiedleń

Aby lepiej zrozumieć takie przedłużone wysiedlenia, zespół projektu TRAFIG przeprowadził badania empiryczne w Afryce, Azji i Europie. W ciągu 3,5 roku w prace realizowane w ramach projektu zaangażowano ponad 3 120 osób. Badania koncentrowały się wokół pięciu czynników, które pomagają lub utrudniają ludziom wyjście ze stanu przedłużonego wysiedlenia: systemy rządów; lokalne praktyki społeczne i źródła utrzymania; sieci i ruchy transgraniczne; stosunki międzygrupowe między wysiedleńcami a gospodarzami; oraz zachęty rozwojowe do przyjmowania uchodźców.

„Z ponad 2 800 wywiadów z osobami wysiedlonymi, decydentami i praktykami wyłonił się niepokojący i spójny obraz: uchodźcy i osoby wewnętrznie wysiedlone próbują zbudować nowe życie po nagłym wysiedleniu, ale stale natrafiają na przeszkody, bariery i ślepe zaułki”, wyjaśnia koordynator naukowy projektu TRAFIG, Benjamin Etzold, starszy badacz w Bonn International Centre for Conflict Studies.

„W rozmowach z nami setki przesiedleńców podzieliły się swoim poczuciem niepewności i tymczasowości oraz poczuciem niekończącego się oczekiwania na szansę, która nie jest gwarantowana, czyli jasną ścieżkę wyjścia z poplątanego labiryntu tymczasowych rozwiązań, rok po roku”.

Zwrócenie uwagi na łączność i mobilność przesiedleńców

Partnerzy projektu oceniali, w jakim stopniu na bardzo trudne okoliczności, w jakich żyją przesiedleńcy – często przez wiele lat – wpływają polityki rządowe, systemy azylowe, ramy ochrony, udzielanie pomocy i lokalne gospodarki w miejscu zamieszkania przesiedleńców. Przeanalizowali również relacje w sieciach społecznych, interakcje ekonomiczne i mobilność poza miejscem zamieszkania i krajem przyjmującym.

Ustalenia opublikowane w sprawozdaniu TRAFIG Synthesis Report pokazują, że większość uchodźców ma często znacznie bardziej zaawansowaną sieć kontaktów niż wcześniej sądzono. Wykorzystują swoje transgraniczne sieci do zarabiania na życie, utrzymywania kontaktów z bliskimi i budowania lepszej przyszłości. Jednakże zakres, intensywność i wiarygodność powiązań międzynarodowych różnią się znacznie w zależności od kraju, miejsca i badanej grupy.

„Krótko mówiąc, im lepiej funkcjonują lokalne, krajowe i ponadnarodowe sieci wsparcia, tym lepiej przesiedleńcy radzą sobie z wieloma wyzwaniami, które napotykają po wysiedleniu”, mówi Etzold. „I tym łatwiej jest im odbudować swoje życie, a tym samym wyjść ze stanu przedłużonego wysiedlenia”.

Wspieranie decydentów i praktyków w zakresie pomocy osobom wysiedlonym

Podręcznik TRAFIG Policy Handbook zawiera wnioski, przykłady, zalecenia dotyczące polityki oraz najlepsze praktyki. Oferuje także ważne porady dotyczące osiągania skoncentrowanych na ludziach i trwałych rozwiązań w odniesieniu do długoterminowych wysiedleń. Ustalenia poczynione w trakcie realizacji projektu TRAFIG przyczyniają się do realizacji głównych celów Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców: Globalne porozumienie w sprawie uchodźców. Uzyskane wyniki będą przydatne dla osób zajmujących się ochroną uchodźców, integracją lokalną, przesiedleniami, a także powrotami i mobilnością cyrkulacyjną. Co więcej, wyniki badań członków zespołu projektowego dostarczają również nowych spostrzeżeń odnoszących się do polityki pomocy humanitarnej i rozwoju w krajach, które jako pierwsze goszczą uchodźców.

Z kolei Zestaw narzędzi dla praktyków obejmuje praktyczne pomysły dotyczące tego, jak wzmocnić więzi i kontakty z innymi w czasie wysiedlenia. „Teraz znacznie lepiej rozumiemy, jak dochodzi do długotrwałych wysiedleń oraz w jakim stopniu wpływają na nie sieci społeczne uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych”, podsumowuje Etzold.

PDF Basket

Nie wybrano żadnego elementu

Informacje o projekcie

Akronim projektu
TRAFIG
Nr projektu
822453
Koordynator projektu: Niemcy
Uczestnicy projektu:
Austria
Ethiopia
Niemcy
Grecja
Włochy
Jordan
Holandia
Norwegia
Pakistan
Tanzania
Wielka Brytania
Koszt całkowity
€ 3 098 426
Wkład UE
€ 3 098 426
Czas trwania
-

Więcej informacji

More information about project TRAFIG

All success stories