European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Consumer Behavior and Market Equilibrium in Industrial Organization: Identification of Structural Parameters and Implications to Public Policy

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ zachowań konsumentów na politykę publiczną

Reakcje konsumentów na właściwości produktów mają wpływ na zachowania przedsiębiorstw i, co za tym idzie, na otoczenie konkurencyjne. W ramach europejskiej inicjatywy badawczej podjęto próbę lepszego zrozumienia zachowań konsumentów w tym zakresie oraz ich konsekwencje dla polityki publicznej.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Finansowany przez UE projekt CONSBEHAVIOR skupił się na zachowaniach konsumentów i równowadze rynkowej w organizacji przemysłowej. Aby osiągnąć cele projektu, badaniem objęto rozrzut cen i koszty poszukiwań oraz popyt dynamiczny i zapasy. Prowadzono również prace w zakresie bezpieczeństwa produktów, reakcji konsumentów na zagrożenia dla bezpieczeństwa produktów oraz nierówności płci w modelach wydatków gospodarstw domowych. _Ustalenia dotyczące istotności kosztów poszukiwań i ich wpływu na decyzje zakupowe konsumentów opisano w artykule "Price Dispersion and Search Costs: The Roles of Imperfect Information and Product Differentiation". W publikacji tej po raz pierwszy opisano koszty poszukiwań w kontekście produktów zróżnicowanych horyzontalnie (gdy każdy konsument różnie ocenia cechy produktu). Badania i ustalenia dotyczące popytu dynamicznego zostały przedstawione w artykule "Inventories, Unobservable Heterogeneity and Long Run Price Elasticities". W artykule tym opracowano dynamiczny model popytu z zapasami oraz zaproponowano uproszczoną metodę szacowania strukturalnych długoterminowych elastyczności cen charakterystycznych dla konkretnych konsumentów. W odniesieniu do bezpieczeństwa produktów głównym celem było przeanalizowanie sposobów reagowania konsumentów na poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa produktów, których przykładem jest kryzys związany z "chorobą wściekłych krów" (BSE). W przygotowaniu jest artykuł na ten temat, zatytułowany "Consumers. Response to Product Safety Threats: Evidence from the Mad Cow Disease". Oprócz innych informacji w ramach tej części badania opracowano ramy oceny skutków środków kontroli cen i innych środków regulacyjnych dla wyborów i wydatków konsumentów. _W artykule "Gender Bias in Intrahousehold Allocation: Evidence from an Unintentional Experiment" analizie poddano różnice między kobietami i mężczyznami w modelach wydatków gospodarstw domowych. Wyniki tego badania opublikowano w czasopiśmie Review of Economics and Statistics. W ramach badania z powodzeniem wskazano kwestie mające istotne znaczenie dla polityki publicznej, szczególnie w odniesieniu do konkurencji. Rezultaty projektu CONSBEHAVIOR wnoszą tym samym wkład w literaturę poświęconą parametrom funkcjonowania rynku i związanym z nimi konsekwencjami dla polityki.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania