Skip to main content
European Commission logo print header

Global contaminated land management

Article Category

Article available in the following languages:

UE i Chiny działają na rzecz harmonizacji międzynarodowych standardów oceny ryzyka i zarządzania miejscami zanieczyszczonymi

Niebezpieczne skażenie gleby i wody na zindustrializowanych terenach w Chinach i Europie stanowi poważną przeszkodę dla zrównoważonego ponownego rozwoju. W ramach pewnej unijnej inicjatywy opracowano podejście w zakresie zrównoważonej gospodarki skażonymi terenami.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Celem projektu GLOCOM (Global contaminated land management) było usprawnienie komunikacji, wymiany specjalistycznej wiedzy i transferu wiedzy praktycznej w tym obszarze, pomiędzy Chinami a Europą. Ogólnym celem była pomoc w zdefiniowaniu i wdrożeniu ram regulacyjnych i operacyjnych w odniesieniu do zarządzania substancjami chemicznymi i skażonymi terenami. Przeprowadzono szereg działań z zakresu wymiany i transferu wiedzy. W wymianie naukowej wzięło udział łącznie 60 uczonych z Chin, Włoch i Szwecji. Brali oni czynny i bierny udział w ponad 60 sesjach szkoleniowych poświęconych naukowym i technicznym aspektom dotyczącym projektu. W trakcie wyjazdów badacze uczestniczyli w licznych wykładach, dwóch szkołach letnich i 10 konferencjach spoza projektu GLOCOM. W sumie odbyło się 18 wizytacji w krajach biorących udział w inicjatywie. Zorganizowano trzy międzynarodowe warsztaty informacyjne. Na warsztatach i konferencjach odbywających się poza projektem przedstawiono 29 prezentacji. W Chinach zorganizowano dodatkowe warsztaty we współpracy z Akademią Nauk Środowiskowych w Tiencin. Jeżeli chodzi o prace naukowe, zidentyfikowano i przeanalizowano 17 studiów przypadków. Ich tematem były metody oceny ryzyka dotyczące remediacji miejsc zanieczyszczonych, analiza narażenia ludzi na zanieczyszczenia, ocena jakości wody, charakterystyka działania nowych substancji zanieczyszczających oraz ocena wpływu miejskiej gospodarki wodnej na zrównoważony rozwój. Jak dotąd ukazało się 13 wspólnie przygotowanych artykułów, a 10 artykułów opublikowano w międzynarodowych czasopismach naukowych. Projekt GLOCOM przyczyni się do harmonizacji międzynarodowych norm w zakresie oceny ryzyka i gospodarki skażonymi gruntami. Jednocześnie, zacieśniona dzięki projektowi współpraca międzynarodowa pomoże usprawnić wzajemną komunikację i pogłębić zrozumienie w badanej dziedzinie.

Słowa kluczowe

Ocena ryzyka, miejsca zanieczyszczone, GLOCOM, gospodarowanie gruntami, zdrowie ludzkie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania