CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

ROLE OF LOCUS COERULEUS IN NEUROPATHIC PAIN

Article Category

Article available in the following languages:

Analizowanie zjawiska przewlekłego bólu

Nowe dowody popierają stosowanie antydepresantów w leczeniu przewlekłego bólu. Odkryto to na podstawie obserwacji zmian w reakcji obwodów stresowych mózgu na długoterminowy ból.

Zdrowie icon Zdrowie

Bólu doświadczamy fizycznie pod względem umiejscowienia, własności i intensywności, ale także emocjonalnie, ze względu na nieprzyjemny aspekt tego odczucia. Ból przewlekły może zatem prowadzić do emocji wtórnych, takich jak stres, które z kolei mogą wywołać zaburzenia psychiczne, na przykład depresję i lęk. Obszar mózgu znany jako miejsce sinawe (LC) tworzy część ośrodkowego "obwodu stresu" zaangażowanego w rozwój zaburzeń stresowych. W ramach finansowanego przez UE projektu "Role of locus coeruleus in neuropathic pain" (LOCUS COERULEUS-PAIN) naukowcy zbadali LC w kontekście przewlekłego bólu. Wykorzystali model zwierzęcy (szczura) do zbadania objawów występujących w środowisku klinicznym u osób cierpiących na przewlekły ból w wyniku obrażenia. Objawy te obejmują ból w odpowiedzi na bodziec, który normalnie nie wywołuje bólu, a także zwiększoną wrażliwość na ból. Naukowcy potwierdzili, że przewlekły ból prowadzi do zaburzeń emocjonalnych, które przewyższają cierpienie wewnętrzne wywołane bolesnym bodźcem. Szczury nie były w stanie poradzić sobie w stresujących sytuacjach, co wywoływało zachowania kojarzone z depresją i lękiem. Podczas badania LC zespół projektu zaobserwował zmiany w sposobie funkcjonowania niektórych neuronów tego obszaru. Zwykle, w odpowiedzi na ból, LC uwalnia hormon stresu, noradrenalinę. W przypadku bólu przewlekłego, hormon ten jest uwalniany nieprzerwanie, powodując brak równowagi chemicznej, która może prowadzić do zaburzeń nastroju. Odkrycia te stanowią biologiczny dowód popierający stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny (antydepresanty) w leczeniu przewlekłego bólu i związanych z nim zaburzeń psychicznych. Zapewniają także wgląd w mechanizmy leżące u podstaw tych procesów, które pomogą w ukierunkowaniu przyszłych badań w dziedzinie diagnozowania i leczenia bólu przewlekłego.

Słowa kluczowe

Przewlekły ból, antydepresant, długoterminowy ból, stres, zaburzenia psychiczne, depresja, lęk, miejsce sinawe, neuropatyczny, hormon stresu, noradrenalina, brak równowagi chemicznej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania