European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Strengthening the cooperation between the US and the EU in the field of environmental research infrastructures

Article Category

Article available in the following languages:

Zacieśnienie współpracy między UE i USA w dziedzinie badań nad środowiskiem

Globalna zmiana klimatu jest źródłem poważnych i złożonych problemów, których rozwiązanie wymaga współpracy naukowców zajmujących się środowiskiem. W ramach unijnej inicjatywy powstała platforma, która usprawnia wymianę informacji i wiedzy między Europą i USA w zakresie ochrony środowiska naturalnego w oparciu o istniejące infrastruktury badawcze specjalizujące się w różnych dyscyplinach.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Potrzebne są multidyscyplinarne badania w dziedzinie środowiska, aby efektywnie komunikować i wymieniać dane potrzebne do informowania o klęskach żywiołowych i katastrofach będących dziełem człowieka oraz ograniczania ich skutków. Połączenie infrastruktur badawczych w dziedzinie środowiska monitorujących Ziemię, oceany i atmosferę w dwóch regionach świata może pomóc ograniczyć i ocenić negatywne skutki globalnej zmiany klimatu. Aby tego dokonać, w ramach projektu COOPEUS (Strengthening the cooperation between the US and the EU in the field of environmental research infrastructures), finansowanego ze środków UE, umacniano współpracę między amerykańskimi i europejskimi sieciami infrastruktur badawczych i pokrewnymi inicjatywami z wielu różnych dyscyplin powiązanych ze środowiskiem. Prace rozpoczęto od określenia luk i cech wspólnych środowiskowych infrastruktur badawczych w odniesieniu do udostępniania przez nie danych. Na podstawie wyników tej analizy przyjrzano się sposobom na przezwyciężenie barier utrudniających wymianę danych między infrastrukturami z nowych dziedzin naukowych, takich jak obieg węgla w przyrodzie, bioróżnorodność, obserwacja oceanów, pogoda kosmiczna czy dynamika bryły Ziemi. Zespół COOPEUS przygotował minimalny zbiór zasad i standardów dotyczących danych, będący pierwszym krokiem do harmonizacji istniejących zasad i standardów stosowanych przez wszystkie zaangażowanie infrastruktury z Europy i USA. Zbiór został już wykorzystany do zmodyfikowania zasad wymiany danych przez infrastruktury. Aby ułatwić interdyscyplinarną współpracę, partnerzy projektu COOPEUS zidentyfikowali i przeanalizowali przypadki użycia, wymagające wymiany interdyscyplinarnej. W tym modelu określono obszary współpracy z GEOSS, która będzie realizowana w najbliższych latach. Uczestnicy projektu przygotowali też plan wyszczególniający założenia i działania na rzecz przyszłej współpracy. Dokument ten określa aktualny stan współpracy transatlantyckiej między infrastrukturami badawczymi w dziedzinie nauk środowiskowych oraz wyznacza wspólną misję do roku 2025 i kluczowe działania potrzebne do realizacji tych założeń. Projekt COOPEUS pomógł wspólnie zdefiniować przyszłą interoperacyjność tych infrastruktur w Europie i USA, aby przyczynić się do rozwiązania problemów środowiskowych. Pracujący na różnych kontynentach naukowcy różnych dyscyplin skorzystają na możliwościach łatwiejszego przeszukiwania, dostępu i wymiany danych.

Słowa kluczowe

Badania nad środowiskiem, Stany Zjednoczone, infrastruktury badań nad środowiskiem, COOPEUS, EarthCube, harmonizacja danych, GEOSS, Belmont Forum

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania