CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Innovative fast inductive charging solution for electric vehicles

Article Category

Article available in the following languages:

Szybkie bezprzewodowe ładowanie samochodów elektrycznych

Pojazdy elektryczne powinny przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia miast i ograniczenia globalnej emisji dwutlenku węgla. W ramach pewnej unijnej inicjatywy powstała nowa technologia ładowania bezprzewodowego, która pozwoli zwiększyć zaufanie do pojazdów elektrycznych i wydłużyć ich zasięg.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Dzięki zdumiewającym postępom w badaniach i rozwoju technologii pojazdy elektryczne — choć wciąż niezbyt liczne — używane są już w wielu krajach i na drogach. Zwiększenie zainteresowania tego typu pojazdami wymaga jednak przezwyciężenia ważnych przeszkód natury technicznej związanych z szybszym ładowaniem. Wykorzystanie zjawiska indukcji elektromagnetycznej może być rozwiązaniem problemu ładowania bezprzewodowego. Celem finansowanego ze środków UE projektu FASTINCHARGE (Innovative fast inductive charging solution for electric vehicles) było stworzenie rozwiązania do ładowania pojazdów, polegającego na wystawieniu cewki (zwojnicy) na działanie przemiennego pola magnetycznego. Partnerzy projektu opracowali i pomyślnie przetestowali technologię szybkiego ładowania indukcyjnego pojazdów elektrycznych, niewymagającą podłączania wtyczki. Technologia umożliwia przekazywanie energii rzędu 30 kW do pojazdu elektrycznego w sytuacjach stacjonarnych lub w trasie. Wydajność ładowania wynosi do 92% i odbywa się ono poprzez dziesięciocentymetrową przerwę powietrzną między cewką główną umieszczoną w podłożu i drugą cewką zamontowaną w pojeździe. Oprócz urządzeń do ładowania stacjonarnego i indukcyjnego zespół FASTINCHARGE opracował system elektromechaniczny do ładowania indukcyjnego. Urządzenie pomaga utrzymać stałą odległość między dwiema płytami, optymalizując wydajność przekazywania energii. Wykorzystuje też kontrolę położenia płyty zainstalowanej w pojedźcie. Czujniki przesyłają do systemu informacje o odległości między płytami, pomagając kierowcy w odpowiednim ustawieniu pojazdu. Naukowcy opracowali też system zarządzania energią, który koordynuje sieć ładowania i oferuje szereg usług właścicielom pojazdów elektrycznych. Ponadto powstał interfejs użytkownika, umożliwiający właścicielom komunikowanie się z systemem. Prostota technologii opracowanej w projekcie FASTINCHARGE, brak konieczności podłączania się do gniazda i skrócenie czasu ładowania w połączeniu ze zwiększeniem zasięgu pojazdu poprzez możliwość doładowania w trasie w czasie zatrzymania się na zelektryfikowanym skrzyżowaniu powinny zwiększyć atrakcyjność rozwiązania w oczach potencjalnych nabywców pojazdów elektrycznych. Obniżenie łącznych kosztów posiadania pojazdu tego typu w porównaniu z oferowanymi dotychczas rozwiązaniami może przyczynić się do upowszechnienia pojazdów elektrycznych na rynku.

Słowa kluczowe

Pojazdy elektryczne, technologia bezprzewodowego ładowania, FASTINCHARGE, rozwiązanie do szybkiego ładowania indukcyjnego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania