European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A mechanistic analysis of the impact of arbuscular mycorrhiza on ammonia oxidizing community dynamics and nitrification potential rates in N-limited soils

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ mikoryzy arbuskularnej na gleby

Nitryfikacja jest kluczowym procesem w obiegu azotu (N) w ekosystemach i może na nią wpływać obecność grzybów mikoryzy arbuskularnej (AMF) w korzeniach roślin. Hipotezę tę sprawdzano w ramach finansowanego przez UE projektu.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Nitryfikacja gleby jest interesująca z naukowego punktu widzenia, ponieważ wpływa na dostępność dwóch źródeł nieorganicznego azotu dla roślin: jonu amonowego (NH4+) i azotanów(V) (NO3-). Forma azotu dostępna roślinom zależy od dwóch wszechobecnych grup organizmów glebowych: bakterii nitryfikacyjnych oraz grzybów AMF. Nitryfikacja to utlenianie związków amoniaku w materiale organicznym do azotynów i azotanów przez bakterie glebowe, co może wpływać na fizjologię roślin i ich konkurencyjność. Co więcej, NO3- jest wyzwalaczem denitryfikacji, w związku z czym mikroorganizmy ostatecznie produkują azot molekularny. Celem finansowanego przez UE projektu AM-NITRIFICATION było zbadanie oddziaływań między grzybami AMF a bakteriami nitryfikacyjnymi przy dużej dostępności azotu. Przeprowadzono eksperymenty, by określić, czy konkurencja między grzybami AMF a bakteriami nitryfikacyjnymi może być przyczyną negatywnego wpływu grzybów AMF na nitryfikację. Użyto podzielonych na wiele kompartmentów komór wzrostu, tzw. mezosytemach, do oddzielenia wpływu strzępek grzyba od połączonego wpływu współdziałania korzeni roślin i strzępek grzybów. Wyniki nie ujawniły ani negatywnego wpływu grzybów AMF na potencjalny stopień znitryfikowania ani wyraźnych oddziaływań między grzybami AMF a kompartmentem mezosytemu. Badano skład społeczności bakteryjnej, lecz nie znaleziono dowodów na hamowanie wzrostu jakichkolwiek grup taksonomicznych bakterii nitryfikacyjnych przez grzyby AMF. Odkryto jednak, że obfitość występowania dwóch grup taksonomicznych bakterii nitryfikacyjnych była większa w przypadku obecności grzyba AMF. Mimo że gleba użyta w eksperymentach była umiarkowanie żyzna, dostępność jonów NH4+ była niska przez okres uprawy badanych roślin. Przyczyną była immobilizacja większości dostępnych składników pokarmowych w roślinach. Mogło to również być przyczyną wysokiego stosunku ilościowego grupy Nitrospira do Nitrosomonas. Wymagane są dalsze eksperymenty, aby upewnić się, że osiągnięto warunki, w których konkurencyjność może być głównym czynnikiem szkodliwego wpływu grzybów AMF na nitryfikację. Innym potencjalnym mechanizmem może być allelopatia, gdzie organizm produkuje związki uniemożliwiające wzrost innych gatunków. Oprócz zastosowań ekologicznych i fizjologicznych, projekt AM-NITRIFICATION może być korzystny dla rolnictwa poprzez pomoc w minimalizowaniu wypłukiwania związków amoniaku i utraty dostępności azotu dla roślin uprawnych. Wyniki projektu mogą być również użyteczne przy wspieraniu zastosowania grzybów AMF w rolnictwie.

Słowa kluczowe

Mikoryza arbuskularna, gleby, nitryfikacja, ekosystemy, grzyby

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania