Skip to main content
European Commission logo print header

An EU - New Zealand Research Collaboration to Develop Synergies and Make Cutting-edge Breakthroughs in Yacht Engineering

Article Category

Article available in the following languages:

Międzynarodowa współpraca przyczynia się do budowy lepszych jachtów

Zespół badaczy z UE i Nowej Zelandii podjął się działań związanych z transferem wiedzy w dziedzinie inżynierii budowy jachtów. Cen ten będzie realizowany poprzez wymianę personelu oraz stworzenie nowych stowarzyszeń zawodowych, rozwijających badania dynamiki cieczy związane z kadłubami i żaglami jachtów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Projekt SAILINGFLUIDS (An EU - New Zealand Research collaboration to develop synergies and make cutting-edge breakthroughs in yacht engineering), finansowany ze środków UE, jest realizowany przez trzy uczelnie europejskie i jedną z Nowej Zelandii. Przedmiotem prac jest inżynieria budowy jachtów. Głównym założeniem jest transfer wiedzy, w którym mają pomagać wymiany personelu i działania networkingowe. Planowane utworzenie międzynarodowego stowarzyszenia na rzecz inżynierii budowy jachtów ma dodatkowo usprawnić wymianę wiedzy. Oba aspekty projekty powinny przyczynić się do powstania możliwości promowania badań nad dynamiką cieczy w odniesieniu do jachtów. Tego rodzaju działania oznaczać będą większe oddziaływanie takich badań. Projekt realizowany będzie przez cztery lata, od końca 2012 r. Partnerzy opracowali nowe techniki do pomiaru ciśnienia powierzchniowego, zarówno w tunelu aerodynamicznym, jak i w pełnej skali. Modele żagli przetestowano w tunelu aerodynamicznym, co pozwoliło na dokładne określenie rozkładu ciśnienia oraz sprawdzenie kodów numerycznych. W pełnoskalowych testach mierzono jednocześnie geometrie żagli, ogólne siły aerodynamiczne oraz rozkład ciśnienia powierzchniowego. Pomiary te pozwoliły na dokładniejsze poznanie skutków zmiennych wiatrów oraz dokładnie określenie efektu liczby Reynoldsa. Zespół zmierzył hydrodynamikę trzech różnych smukłych kadłubów w basenie holowniczym, uwzględniając różne prędkości i kąty zbaczania z kursu. Wyniki tych badań zilustrowały wydajność różnych kształtów kadłuba przy żegludze pod wiatr bez osprzętu dodatkowego oraz pomogły w dokładniejszym poznaniu polinezyjskich technik żeglugi. Zespół opracował nowy model postawy żeglarzy wobec ryzyka. Znajdzie on zastosowanie w szkoleniu, ocenie wydajności konstrukcji i opracowywaniu taktyki regat. W projekcie SAILINGFLUIDS prowadzono skuteczną wymianę wiedzy między czterema partnerami. Wspólne badania dostarczyły także nowych informacji na temat sił działających na żagle, które można wykorzystać przy projektowaniu jachtów.

Słowa kluczowe

Jachty, budowa jachtów, badania dynamiki cieczy, aerodynamika żagla, kadłub jachtowy, projekt jachtu, wydajność jachtu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania