CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

EERA SEcretariat 2

Article Category

Article available in the following languages:

Szerokie wsparcie rozwoju publicznego sojuszu na rzecz badań w dziedzinie energetyki w całej Europie

W ramach pewnej unijnej inicjatywy wspierano Sekretariat Europejskiego Sojuszu na rzecz Badań w dziedzinie Energetyki (EERA) poprzez rozwijanie współpracy z innymi agencjami, a także pomoc Komitetowi Wykonawczemu i opracowanie obszernego portfolio badań z zakresu energetyki.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

EERA wspiera rozwój technologii energetycznej poprzez współpracę instytucjonalną i wspólne programy (JP). Jego zadaniem jest koordynacja wysiłków na poziomie krajowym, zgodnie ze wspólną wizją UE na rok 2020, co minimalizuje ryzyko dublowania i zwiększa skuteczność. W ramach projektu EERASE2 (EERA Secretariat 2), finansowanego ze środków UE, zarządzano sekretariatem EERA. Sekretariat ułatwia współpracę z zewnętrznymi stronami zainteresowanymi i wspiera pozostałe organy EERA, w tym komitet wykonawczy i 15 wspólnych programów. Wspólne programy obejmują większość prowadzonych przez UE badań w dziedzinie energetyki w zakresie różnorodnych technologii energetycznych. Partnerzy projektu dokonali reorganizacji i przygotowali nową strukturę zarządzania EERA, nadając mu osobowość prawną oraz przyjmując odpowiednie statuty i regulaminy. Dzięki temu sieć EERA może skuteczniej zarządzać swoją działalnością oraz zwiększać efektywność swoich inicjatyw. Sekretariat wspierał organy zarządcze, członków i wspólne programy EERA w przygotowaniu strategii i planu realizacji, określającego drogę strategicznego rozwoju sieci EERA do roku 2020. Wsparcie członków i Sekretariatu pomogło w uruchomieniu dwóch wspólnych programów z zakresu efektywności energetycznej w procesach przemysłowych oraz integracji systemów energetycznych. Nowe programy poświęcone były dwóm ważnym zagadnieniom zaczerpniętym z europejskiego strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych (SET-Plan). Opracowano również narzędzie do raportowania, zwiększające możliwości w zakresie sprawozdawczości we wspólnych programach. Zespół EERASE2 umocnił współpracę z interesariuszami. Celem było zbliżenie sieci EERA do przemysłu, najważniejszych aktorów SET-Plan oraz ogólnie pojętego środowiska naukowego. Zorganizowano trzy doroczne kongresy EERA i warsztaty z udziałem wspólnych programów, które były okazją do wymiany dobrych praktyk i omówienia sposobów walki z powszechnymi wyzwaniami dotyczącymi polityki i badań, przygotowano i udoskonalono stronę internetową EERA oraz opracowano biuletyny informacyjne. Stworzono platformę wymiany materiałów objętych ochroną praw własności intelektualnej, pomagającą uczestnikom wspólnych programów. Projekt EERASE2 przyczynił się do podniesienia poziomu badań w dziedzinie energetyki w sieci EERA, czego efektem jest większa skuteczność wspólnych badań oraz współpraca z różnymi interesariuszami.

Słowa kluczowe

Europejski Sojusz na rzecz Badań w dziedzinie Energetyki, wspólne programy, EERASE2, europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania