CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Developing the Substance Use Normalization Theory (SUNT):<br/>Explaining Adolescent Substance Use in Contemporary Society

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe spojrzenie na używanie substancji odurzających wśród młodzieży

Lepsze zrozumienie problemu współczesnych tendencji używania substancji odurzających wśród młodzieży przynosi ważne informacje dla prawodawców w UE i państwach członkowskich.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Z uwagi na to, że używanie substancji odurzających przez młodzież wciąż stanowi problem zdrowotny w Europie, konieczne jest opracowanie odpowiednich środków profilaktycznych. Ich opracowanie wymaga uwzględnienia aktualnych kontekstów teoretycznych oraz badań empirycznych, które pomogą określić źródła i przyczyny używania takich substancji. W ramach finansowanego ze środków UE projektu SUNT (Developing the substance use normalization theory (SUNT): Explaining adolescent substance use in contemporary society) stworzone zostały nowe ramy teoretyczne. Celem było opracowanie teorii normalizacji dotyczącej zażywania substancji odurzających przez współczesną młodzież. W połączeniu z teorią kontroli społecznej opracowano unikalną metodę i wskazano, że w pewnych okresach historycznych zażywanie substancji odurzających nie było uważane za naruszenie kodeksu społecznego. Zgodnie z oczekiwaniami w oparciu o małą powszechność zażywania marihuany we wszystkich badanych krajach, pierwsza część analizy nie potwierdziła normalizacji dla współczesnego zażywania marihuany. Dodatkowo, zgodnie z teorią normalizacji, wyniki wskazały, że w przypadku zażywania substancji powyżej 40% w przynajmniej niektórych badanych krajach, młodzież, która potwierdzała fakt zażywania, była mniej skłonna do zgłaszania czynników ryzyka społecznego i behawioralnego w krajach o wysokiej powszechności zażywania niż w krajach o małej powszechności zażywania. Niemniej jednak, wyniki wskazują, że w modelach, w których zaobserwowano dowody na normalizację, istnieją czynniki ryzyka, które przewidują zażywanie substancji w równym stopniu bez względu na powszechność zażywania w danym kraju. Wykorzystano nowatorską analizę nowych danych w oparciu o reprezentatywne dla poszczególnych krajów próbki ludzi młodych z 43 państw. Zastosowano wielopoziomowe modelowanie, a także zbadano i zinterpretowano teorię normalizacji. W ramach badań odbył się szereg spotkań i dyskusji oraz opublikowanych zostało kilka artykułów. Wyniki projektu mogą wspomóc walkę z uzależnieniami wśród młodzieży w Europie i innych miejscach na świecie dzięki współpracy w ramach międzynarodowej sieci badawczej. Mogą również dostarczać informacji decydentom dotyczących współczesnych tendencji używania substancji odurzających wśród młodzieży oraz wpływać na zmiany obecnej polityki, np. w odniesieniu do legalizacji marihuany.

Słowa kluczowe

Używanie substancji odurzających wśród młodzieży, SUNT, teoria normalizacji, teoria kontroli społecznej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania