European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Młodzież sprząta plastikowe odpady z karaibskich plaż

Dzięki wsparciu inicjatywy finansowanej z budżetu Unii Europejskiej opracowano strategię zaangażowania społecznego, w ramach której blisko setka młodych wolontariuszy zajęła się sprzątaniem dwóch plaż na karaibskiej wyspie Sint Maarten usuwając z nich ponad tonę śmieci.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Do oczyszczania mórz z odpadów plastikowych pilnie potrzebne są innowacyjne metody, gdyż problem ten nie przestaje narastać, a co za tym idzie szkodzić środowisku morskiemu i lokalnym ekosystemom. Jednym z bardziej udanych pomysłów na walkę z tym problemem jest angażowanie lokalnych mieszkańców poprzez zachęcenie ich do odzyskiwania tworzyw sztucznych w zamian za wynagrodzenie finansowe lub inne korzyści. Przykładem wykorzystania tej metody w praktyce jest finansowany ze środków UE projekt In-No-Plastic, w ramach którego blisko stu wolontariuszy posprzątało plażę Mullet Bay w Philipsburgu, stolicy wyspy Sint Maarten. Ich ciężka praca zakończyła się pełnym sukcesem – młodym ludziom udało się zebrać łącznie prawie 890 kilogramów śmieci. Akcja sprzątania odbyła się w czerwcu, aby w ten sposób uczcić Światowy Dzień Oceanów, który jest świętowany 8 czerwca. Przygotowaniem wydarzenia zajęła się lokalna organizacja non-profit Nature Foundation St. Maarten, wspierana przez dużego dystrybutora napojów, który przygotował dla wolontariuszy darmowe piwo, wodę i pizzę. Ponadto czekała na nich nagroda – trzy skrzynki piwa, które ostatecznie trafiły do czteroosobowej grupy wolontariuszy za zebranie 193,7 kilograma odpadów.

Wspólny wysiłek

„Akcja sprzątania okazała się ogromnym sukcesem!”, zapewnia Alice Manley, koordynatorka projektu In-No-Plastic, cytowana w informacji prasowej zamieszczonej na stronie gazety „The Daily Herald”. „Byliśmy zaskoczeni wsparciem otrzymanym od naszej społeczności, widząc tak wiele nie tylko znanych, ale i nowych osób, które starały się zebrać jak największą ilość śmieci. Ponadto wielu uczestników naszej akcji wyraziło swoje zaniepokojenie ogromną ilością znalezionych odpadów, co sprawiło, że odczuli potrzebę zrobienia czegoś więcej dla naszej wyspy”. Wolontariuszami były w większości osoby poniżej 18 roku życia, które o całym przedsięwzięciu dowiedziały się z prezentacji w swoich szkołach lub podczas otwartych wydarzeń edukacyjnych zorganizowanych przez Nature Foundation, ściśle współpracującą z partnerem projektu – Dutch Caribbean Nature Alliance, organizacją działającą na rzecz ochrony przyrody. „Jesteśmy wdzięczni za to, że nasze działania związane z edukacją młodzieży na Sint Maarten przyniosły tak pozytywny skutek!”, dodaje Manley. W lipcu Nature Foundation zorganizowała kolejną akcję sprzątania w Philipsburgu, tym razem na plaży Belair Beach, w którą zaangażowali się członkowie organizacji Faraja Center działającej przy szpitalu psychiatrycznym Mental Health Foundation. Wówczas udało się zebrać 160 kilogramów śmieci, dodatkowo wydarzenie stanowiło okazję do dyskusji na temat problemu, jakim są odpady morskie i zanieczyszczenie plastikiem.

Fala zmian

Partnerzy projektu przygotowali skrócone wytyczne w formie ośmiu postulatów dotyczących zmian w przepisach, dzięki którym usuwanie odpadów morskich i ich ponowne wykorzystanie w gospodarce stanie się opłacalne na dużą skalę. Zostały one przedstawione na zorganizowanej przez ONZ Konferencji na temat Oceanu 2022, która odbyła się w dniach od 27 czerwca do 1 lipca w Lizbonie. Jednym z celów tego dokumentu jest uwzględnienie w obowiązujących przepisach ograniczeń dotyczących zanieczyszczenia plastikiem oraz ustanowienie związanego z tym obowiązkowego monitorowania. W zaplanowanym na trzy lata projekcie In-No-Plastic (Innovative approaches towards prevention, removal and reuse of marine plastic litter) bierze udział 17 partnerów i 10 krajów z Europy i Karaibów, połączonych wspólną wizją oczyszczenia wielu obszarów w tych regionach z zaśmiecających je odpadów tworzyw sztucznych. Projekt dobiegnie końca we wrześniu 2023 roku. Więcej informacji: strona projektu In-No-Plastic

Słowa kluczowe

In-No-Plastic, tworzywa sztuczne, plastik, odpady, odpady plastikowe, odpady tworzyw sztucznych, odpady morskie, plastikowe odpady morskie, Karaiby, plaża, sprzątanie, śmieci

Powiązane artykuły