European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Zrównoważony rozwój priorytetem w pionierskich badaniach unijnych z dziedziny wirusologii

Multidyscyplinarne, międzynarodowe konsorcjum opracowuje system typu „narząd-na-chipie” stanowiący model osi jelitowo-mózgowej człowieka. Ważną rolę w projekcie zajmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zdrowie icon Zdrowie

Konsorcjum prowadzące finansowany ze środków UE projekt GUTVIBRATIONS to zespół siedmiu partnerów reprezentujących środowiska akademickie oraz przemysł. Cele projektu obejmują przyspieszenie opracowywania leków, przeciwdziałanie rozwojowi chorób oraz ratowanie zdrowia i życia, a także ochronę środowiska. Uczestnicy projektu GUTVIBRATIONS, którzy prowadzą przełomowe badania w dziedzinie technologii narządów na chipie w wirusologii, zobowiązali się do przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie śladu węglowego. Do projektu GUTVIBRATIONS przystąpili partnerzy akademiccy z Centrum Medycznego w Amsterdamie (Niderlandy), Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (Dania), Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) i Królewskiego Instytutu Technologicznego (Szwecja) oraz partnerzy przemysłowi z firm uniQure Biopharma BV (Niderlandy), BioLamina AB (Szwecja) i STEMCELL Technologies UK Ltd (Zjednoczone Królestwo). Aby utrzymać płynną współpracę i jednocześnie zmniejszyć ślad węglowy, partnerzy w ramach konsorcjum opracowali zrównoważone rozwiązania alternatywne podróży, z których będą korzystać przez cały czas trwania projektu.

Ograniczanie emisji CO2 dzięki wirtualnym spotkaniom

Kluczowa dla konsorcjum jest redukcja emisji CO2 poprzez zmniejszenie liczby delegacji. Dlatego zespół projektu GUTVIBRATIONS ogłosił plany ograniczenia osobistych spotkań do jednego w roku na rzecz spotkań online. Szkolenia i kursy, na których fizyczna obecność nie jest konieczna, także będą prowadzone przez Internet. Ponadto konsorcjum wdrożyło politykę ekologicznych podróży, w ramach której zachęca się badaczy do wybierania transportu kolejowego, gdy udają się w podróże trwające mniej niż osiem godzin. Jak widać na ilustracji, do wielu miejsc można dojechać pociągiem w ciągu niecałej doby. Członkowie konsorcjum pracują w różnych europejskich miastach, dlatego uczestnictwo w wirtualnych spotkaniach jest dla nich dogodnym rozwiązaniem. W listopadzie 2022 roku partnerzy projektu GUTVIBRATIONS zebrali się na platformie Gather Town (przestrzeni wideokonferencyjnej) na pierwszy wirtualny przegląd okresowy. Platforma ta umożliwia nie tylko stworzenie własnych awatarów, ale także komunikację i przemieszczanie się między pokojami. Postępowy projekt GUTVIBRATIONS jest nastawiony na zrównoważony rozwój i zmniejszenie związanego z nim śladu węglowego. Innowacyjne podejście do prowadzenia spotkań i szkoleń online oraz za pośrednictwem telekonferencji, jak i polityka ekologicznych podróży, stanowią doskonały przykład dla innych organizacji. Jeśli chcesz, żeby twój projekt został zaprezentowany jako „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.

Słowa kluczowe

GUTVIBRATIONS, narząd-na-chipie, wirusologia, zrównoważony rozwój, ślad węglowy, ekologiczne podróżowanie