European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Pierwsza na świecie turbina gazowa zasilana w 100% ekologicznym wodorem

Wyobraźmy sobie, że branża energetyczna jest w pełni zdekarbonizowana, elastyczna i niezawodna. W osiągnięciu tego celu pomaga pomyślna demonstracja turbiny przemysłowej zasilanej w pełni odnawialnym wodorem.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Uczestnicy rozpoczętego w 2020 r. unijnego projektu HYFLEXPOWER postanowili udowodnić, że wodór odnawialny może być elastycznym nośnikiem energii i że można go wykorzystać do zasilania turbin przemysłowych. Zaledwie trzy i pół roku później zespół z powodzeniem zademonstrował zintegrowane przemysłowe rozwiązanie typu „moc-wodór-moc” wykorzystujące w 100 procentach ekologiczny wodór do bezemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej. Pionierska demonstracja miała miejsce na terenie papierni firmy Smurfit-Kappa we francuskiej miejscowości Saillat-sur-Vienne. Wodór jest wytwarzany na miejscu przez elektrolizer o mocy 1 MW, a następnie przechowywany w zbiorniku o pojemności prawie 1 tony i wykorzystywany do zasilania przemysłowej turbiny gazowej Siemens Energy SGT-400. Zdaniem Karima Amina, członka zarządu w pełniącej rolę koordynatora projektu HYFLEXPOWER niemieckiej firmie Siemens Energy, wiedza i doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektu pomogą przedsiębiorstwu w rozwijaniu oferty ekologicznych turbin gazowych. „Udało nam się zademonstrować z imponującym skutkiem interakcję między elektrolizą, magazynowaniem i konwersją wodoru w jednym miejscu, teraz zaś pozostaje nam zwiększyć skalę tego rozwiązania”, tłumaczy w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Siemens Energy. Firma Siemens Energy dostarczyła elektrolizer do produkcji wodoru oraz opracowała wodorową turbinę gazową. Po wstępnych testach przeprowadzonych w 2022 r. turbina mogła pracować na mieszance złożonej w 30% z wodoru oraz w pozostałej części z gazu ziemnego. Przeprowadzona natomiast ostatnio demonstracja dowiodła, że najnowocześniejsze turbiny z suchą technologią niskoemisyjną mogą być zasilane nawet w 100% wodorem, a także gazem ziemnym i dowolnymi ich mieszankami.

Obiecujące perspektywy

System produkcji, magazynowania i dostarczania wodoru dla instalacji demonstracyjnej został opracowany przez globalną grupę energetyczną ENGIE z Francji. „Ta pionierska w skali światowej demonstracja jest dla ENGIE powodem do ogromnej dumy”, stwierdza Frank Lacroix, wiceprezes wykonawczy grupy odpowiedzialny za rozwiązania energetyczne. „Projekt HYFLEXPOWER jest nietuzinkowy z kilku powodów: ze względu na wyjątkową współpracę, jaką umożliwił grupie europejskich partnerów, ze względu na przyszłościowe technologie, które zostały przetestowane w jego ramach, oraz ze względu na obiecujące perspektywy wykorzystania odnawialnego wodoru w gałęziach przemysłu, które są najtrudniejsze do dekarbonizacji. Będziemy chętnie kontynuować te prace wspólnie z naszymi partnerami, aby przyczynić się do dekarbonizacji przemysłu”. Udana demonstracja systemu „moc-wodór-moc” stała się dla zespołu badawczego impulsem do rozszerzenia zakresu działalności badawczej poza produkcję energii elektrycznej i objęcia nią przemysłowej produkcji ciepła oraz dodatkowych trybów operacyjnych. Uczeni chcą też znaleźć sposoby na zwiększenie skali i komercjalizację zdekarbonizowanego wytwarzania energii elektrycznej. Ertan Yilmaz, menedżer ds. portfela wodoru i paliw ekologicznych w Siemens Energy, komentuje osiągnięcia projektu HYFLEXPOWER (HYdrogen as a FLEXible energy storage for a fully renewable European POWER system) w informacji prasowej, która ukazała się na jego stronie internetowej: „Wspólnie przeszliśmy do historii dzięki pomyślnej demonstracji przemysłowej turbiny gazowej zasilanej w 100% ekologicznym wodorem. Osiągnięcie to dowodzi, że budowa w pełni zdekarbonizowanego, elastycznego i niezawodnego przemysłu energetycznego jest możliwa nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Otwiera również liczne możliwości przed branżą energetyczną przyszłości. Dzięki działaniu na w pełni ekologicznym wodorze nasza turbina SGT-400 pozwoli ograniczyć emisję CO2 o nawet 65 000 ton”. Więcej informacji: strona projektu HYFLEXPOWER

Słowa kluczowe

HYFLEXPOWER, wodór, energia, ekologiczny, turbina, turbina gazowa, moc-wodór-moc

Powiązane artykuły