CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Artificial intelligence Supporting CAncer Patients across Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Poprawa jakości życia pacjentów onkologicznych

Wykorzystując takie nowatorskie technologie, jak sztuczna inteligencja i duże zbiory danych, naukowcy opracowują nowe rozwiązania poprawiające jakość życia i samopoczucie pacjentów z chorobą nowotworową.

Zdrowie icon Zdrowie

Najnowsze statystyki napawają optymizmem, gdyż wskazują na spadek śmiertelności w związku z rakiem. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nowotwór zostanie zdiagnozowany u jednej na dwie osoby w ciągu jej całego życia, a także ze względu na wzrost liczby ludności i starzenie się populacji, łączna liczba osób żyjących z chorobą nowotworową w najbliższej przyszłości znacznie się zwiększy. Oznacza to, że oprócz skupienia się tak jak do tej pory na leczeniu i przeżyciu pacjentów, pracownicy służby zdrowia muszą także szukać sposobów na poprawę ich jakości życia. „Pacjenci onkologiczni i ich rodziny zmagają się z ogromnym obciążeniem psychologicznym i finansowym, dlatego ważne jest, aby przyjąć podejście skoncentrowane na pacjencie w celu poprawy jakości ich życia, a jednocześnie znaleźć zasoby potrzebne do opracowania planów w tym zakresie i zarządzania nimi”, mówi John Avramidis, specjalista ds. komunikacji w UBITECH. Przy wsparciu finansowanego przez UE projektu ASCAPE firma UBITECH prowadzi działania zmierzające do opracowania takich planów – i aby to zrobić, sięga po sztuczną inteligencję (SI) i duże zbiory danych.

Dzielenie się wiedzą pozwala na podejmowanie lepszych decyzji

W ramach projektu, w którym uczestniczyło przeszło 500 pacjentów i ponad 15 organizacji opieki zdrowotnej, zbudowano otwartoźródłową infrastrukturę SI przeznaczoną do wspierania pacjentów onkologicznych. „Platforma umożliwia organizacjom opieki zdrowotnej gromadzenie danych pochodzących od pacjentów, lokalne trenowanie algorytmów z użyciem tych danych i udostępnianie otrzymanej w ten sposób wiedzy innym organizacjom w oparciu o modele uczenia głębokiego”, wyjaśnia Avramidis. „Następnie dostawcy usług medycznych mogą wykorzystać te informacje do wspierania procesu podejmowania decyzji i zadbania o lepszą jakość życia swoich pacjentów”. Modele są udostępniane w chmurze, ale system został zaprojektowany tak, aby zagwarantować poufność danych pacjentów.

Inteligentne interwencje

Rozwiązanie ASCAPE, trenowane na danych dotyczących raka piersi i prostaty, umożliwia tworzenie inteligentnych interwencji w zakresie wsparcia fizjologicznego i psychologicznego, lepszego doradztwa i poradnictwa dla pacjentów i rodzin, wczesnej diagnozy i prognozowania złego stanu zdrowia, identyfikacji trajektorii i nawrotów choroby oraz poprawy świadomości w zakresie zdrowia. „Nasze pilotażowe badania kliniczne wskazują na wysoki poziom akceptacji proponowanych interwencji opartych na sztucznej inteligencji zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, przy stosunkowo niskim wskaźniku obaw związanych z dyskryminacją społeczną”, dodaje Avramidis. Lepsze i szybsze decyzje kliniczne Rozwiązanie sprawdza się także, jeśli chodzi o poprawę jakości i szybkości decyzji klinicznych. „Dzięki potencjałowi prognostycznemu danych ograniczenie występowania zaburzeń zdrowotnych i chorób współistniejących, które mogą wpływać na samopoczucie pacjentów onkologicznych, wydaje się jak najbardziej wykonalne”, zauważa Avramidis. Przykładem jest pacjent z rakiem prostaty uczestniczący w projekcie pilotażowym w Atenach. Dzięki temu, że nosił urządzenie do monitorowania nowotworu, pracownikom służby zdrowia udało się wykryć niezwiązaną z rakiem arytmię. Po postawieniu pełnej diagnozy pacjent przeszedł operację serca z powodu potencjalnie śmiertelnego stanu klinicznego, mimo że nie pojawiły się u niego jeszcze jakiekolwiek objawy. „To tylko jeden z przykładów tego, że technologia może przynieść opiece zdrowotnej korzyści, które są realne, szybkie i nierzadko ratują życie”, mówi Avramidis.

Wykorzystanie danych i SI do poprawy opieki nad pacjentem

Dzięki badaniom pilotażowym onkolodzy, lekarze ogólni i personel pielęgniarski mogli przekonać się, w jaki sposób dane i sztuczna inteligencja poprawiają opiekę nad pacjentami. „Nasze prace dowiodły, że te nowe technologie umożliwiają nie tylko poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych, ale także wdrożenie podejścia w zakresie opieki zdrowotnej, które koncentruje się na ich ogólnym dobrym samopoczuciu” dodaje Avramidis. Aby dalej rozwijać te technologie i rozwiązania, naukowcy analizują obecnie możliwości przeprowadzenia kolejnych projektów badawczych, współpracy z powiązanymi inicjatywami badawczo-rozwojowymi oraz tworzenia otwartej społeczności.

Słowa kluczowe

ASCAPE, rak, pacjenci onkologiczni, jakość życia, sztuczna inteligencja, SI, duże zbiory danych, opieka zdrowotna, organizacja opieki zdrowotnej, uczenie głębokie, rak piersi, rak prostaty, opieka nad pacjentem, nowe technologie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania