European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Strengthening of ?Carol Davila University of Medicine ? Research centre on the pathology and treatment of the systemic rheumatic diseases? for a successful contribution to the development ofERA

Article Category

Article available in the following languages:

Usprawnianie centrów badawczych pod kątem podnoszenia jakości życia w UE

Centra badawcze w nowych państwach członkowskich UE mają wiele do zaoferowania, a także wiele do nauczenia się. Celem inicjatywy finansowanej ze środków UE było podniesienie jakości pracy jednego z tego rodzaju centrów badawczych w Rumunii. Dzięki temu będzie się ono mogło przyczynić do przyszłych badań, współpracy oraz związanych z tym wyników.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Celem projektu "Usprawnienie działania Uniwersytetu Medycyny Carola Davila — Centrum Badań nad Patologiami i Leczeniem Układowych Chorób Reumatycznych w kontekście wkładu w EPB" było podnoszenie jakości pracy na Uniwersytecie Medycyny i Farmacji Carola Davila — Centrum Badań nad Patologiami i Leczeniem Układowych Chorób Reumatycznych (RCRD), aby mogło ono objąć wiodącą pozycję w dziedzinie badań medycznych w Rumunii i funkcjonować jako solidny partner dla grup badawczych z UE. W ramach projektu przewidziano lepsze przygotowanie centrum badawczego do udziału w szóstym programie ramowym (6PR) oraz przyciągnięcie nowych lub doświadczonych pracowników z Rumunii i okolic. Zaawansowany Plan Mobilizacji Rumunii (Advanced Romanian Mobilisation Scheme, ARMS) został zapoczątkowany, gdy Rumunia była jeszcze państwem kandydującym. Plan ARMS obejmował obszary niezbędne do zrealizowania jego nadrzędnego celu. Obejmowało to współpracę z innymi centrami badawczymi spoza Rumunii, podniesienie jakości pracy zespołu RCRD oraz unowocześnienie sprzętu naukowego i technologicznego w centrum. Innym celem było przyciągnięcie badaczy najwyższej klasy, co zostało osiągnięte dzięki dodaniu do zespołu dwóch takich naukowców. Działania badawcze zostały skonceptualizowane z uwzględnieniem uzyskania jak największych korzyści z nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń i/lub związanych z nimi elementów Obejmowało to mikroskop sił atomowych, absorpcjometr do badania podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego (DEXA), chłodnie oraz komputery. Podjęto szczególne starania zmierzające do rozpowszechniania nowo zdobytej wiedzy, a także rozpropagowania nabytków technologicznych w podobnych placówkach rumuńskich. Różne działania miały na celu promowanie większej reprezentacji kobiet na wyższych stanowiskach badawczych, przy czym pośród nowo przyjętych naukowców znalazły się wyłącznie kobiety. Podsumowując, od 10 do 12 krajowych projektów badawczych przeprowadzonych przez zespoły w RCRD było koordynowanych przez naukowców-kobiety.Specjalne szkolenia i zgromadzenia były forum prezentacji wykonanej pracy i osiągniętych wyników, a także umożliwiły zaprezentowanie placówek badawczych przyszłym młodym naukowcom.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania