European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Increased drainage effects on soil properties and water quality

Article Category

Article available in the following languages:

A mezőgazdasági vízelvezetés behatóbban és gyorsabban változtatja meg a talajt, mint azt korábban feltételezték

A talajban található szerves anyagok, tápanyagok és szennyező anyagok körforgását az ásványi anyagok befolyásolják. Az IDESoWa projekt mezőgazdasági vízelvezetéssel kapcsolatos kutatása megkérdőjelezi ezen ásványok feltételezett stabilitását, és arra figyelmeztet, hogy a körforgásbeli változások potenciálisan gyorsabban következnek be, mint azt korábban gondolták.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

A talaj a szén tárolása mellett szűrőrendszerként is működik, tisztán tartva ezáltal a felszíni és a felszín alatti vizeket. A talaj ásványi részecskéi (mint például az agyag) kulcsfontosságúak a szerves anyagok és tápanyagok (például foszfátok) szorpciójához és stabilizálásához, valamint csökkenthetik a növényvédő szerek toxicitását is. Egy 2008-as tanulmány szerint a vízelvezetők közelében az ásványi részecskék jelentős hiánya figyelhető meg alig 16 évvel a létesítmény megépítését követően. Korábban azt feltételezték, hogy az ilyen változások évszázadokig vagy akár évezredekig is eltarthatnak. A felfedezések ellenére a tanulmányt nem ismételték meg egészen addig, amíg az EU által finanszírozott IDESoWa (Increased drainage effects on soil properties and water quality) projekt nem kezdte el annak a vizsgálatát – első alkalommal –, hogy a talaj ásványi összetételének változásai hogyan befolyásolják a szerves anyagokat és a tápanyag-körforgást. A 2008-as tanulmányhoz hasonlóan az IDESoWa projekt is az agyagrészecskék hiányát állapította meg a vízelvezetők közelében. „Újra kell gondolni azt a feltételezést, amely szerint a talaj ásványianyag-tulajdonságai egy emberéletnyi időtartam során meglehetősen változatlanok maradnak,” jelentette ki Antra Boča, a projektgazda Latvia University of Life Sciences and Technologies Marie Skłodowska-Curie ösztöndíjasa.

Mezőgazdasági vízelvezetés és talajfejlődés

A talajnedvesség-gazdálkodási technikák, mint például a felszín alatti vízelvezető rendszerek, megváltoztathatják a talajban végbemenő folyamatokat. Ugyanakkor meglepően kevés tanulmány készült az emberi tevékenységeknek a talaj ásványianyag-összetételére gyakorolt hatásáról. Annak érdekében, hogy többet tudjanak meg a mezőgazdasági vízelvezetésnek a talajban végbemenő folyamatokra gyakorolt hatásáról, az IDESoWa csapata három különböző földhasználati modell esetében a vízelvezető csatornákra merőlegesen gödröket ásott. Ezek a következők voltak: agyagos vályogtalaj megművelt mezőgazdasági terület alatt, gleccserekből létrejött üledékes tillen kialakult legelő, valamint a gleccsertavak üledékein kialakult nem megművelt iszapos vályogtalaj. A kutatók talajmintákat gyűjtöttek a vízelvezetőtől különböző távolságokra. A legtávolabb elhelyezkedő talaj esetében a víz telítettségi jellemzői leginkább a vízelvezető rendszer megépítése előtti állapotot tükrözik, lehetővé téve így az érintetlen és a megváltoztatott talajok közti összehasonlítást. A talajból a vízelvezetőkig, körülbelül egy méter mélységig vettek mintákat, hogy meghatározzák a talaj ásványianyag-összetételét, foszforszorpciós képességét, szervesszén-stabilitását és nitrogén-körforgását. „Bár a világjárvány miatt bizonyos adatok késtek, máris érdekes eredményeink vannak. Arra a következtetésre jutottunk, hogy 40 évnyi, felszín alatti vízelvezetés olyan jelentősen megváltoztathatja a talaj ásványianyag-összetételét, hogy az még az olyan heterogén anyagok esetében is nyilvánvaló, mint például a till,” jelentette ki Boča. Kissé meglepő módon a csapat arra az eredményre jutott, hogy a teljes vaskoncentráció nem változott a vízelvezetőtől való távolságtól függően, mint ahogy az az agyag esetében történt. „Mivel a vas szorosan kapcsolódik az agyagrészecskékhez, az agyagéhoz hasonló veszteség volna elvárható. Ráadásul a talajban zajló redoxifeltételek, amelyek a vízelvezetőtől való távolságtól függően eltérőek, befolyásolják a vas mobilitását. A vízelvezetőhöz közelebbi talajban a víz gyors elszivárgása miatt rendszerint kisebb az oxigénhiány, míg a távolabbi talajban a víztelítettség nagyobb esélye miatt jellemző az oxigénhiány,” tette hozzá Boča. Ebből kiindulva a csapat különböző vasvegyületeket szándékozik tanulmányozni, mivel a jelenlegi eredmények nem tűnnek logikusnak. „Tekintettel arra, hogy a vas mennyire fontos a tápanyagok és a szerves anyagok körforgásában, meg kell értenünk, hogy pontosan mi történik,” tette hozzá Boča.

Fenntartható talajgazdálkodás

Az ásványi anyagok képezik a talaj gerincét, ezáltal számos biológiai és kémiai folyamatra hatással vannak. A felszín alatti vízelvezető létesítmények által okozott változások megértése elősegíti az ökoszisztéma-szolgáltatások (például a talaj szervesanyag-tárolásának és a tápanyagok/növényvédő szerek szűrésének) beépítését a mezőgazdasági gyakorlatokba. „Az adatok elemzése után az eredmények hozzájárulhatnak a számos európai országban elterjedt, mesterségesen lecsapolt talajok talajgazdálkodási gyakorlatainak fejlesztéséhez,” jegyzi meg Boča. A jövőbeni kutatás azt vizsgálja majd, hogy a talaj ásványtani változásai hogyan befolyásolják a növényvédő szerek toxicitását. Ezeket a kutatásokat ellenőrzött (ahol a víz hosszabb ideig marad a talajban) és ellenőrizetlen vízelvezetési rendszerekkel rendelkező földterületeken is elvégzik majd. Mindkét rendszer eltérő redoxifeltételeket hoz létre az ásványi anyagok eróziójához és átalakulásához, ami valószínűleg befolyásolja a talaj ásványi anyagai és a növényvédő szerek között végbemenő kölcsönhatásokat is.

Keywords

IDESoWa, vízelvezetés, víz, szerves anyag, tápanyagok, szennyező anyagok, talajok, ásványi anyagok, agyag, vas, növényvédő szerek

Discover other articles in the same domain of application