European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Managing soil and groundwater impacts from agriculture for sustainable intensification

Article Category

Article available in the following languages:

Új gazdálkodási megközelítések, kezelési koncepciók és döntéstámogató eszközök a fenntartható mezőgazdaság érdekében

Az INSPIRATION projekt a mezőgazdaságból származó szén, nitrogén és szerves szennyező anyagok kulcsfontosságú tulajdonságait jellemezte, megoldásokat keresve a környezetre gyakorolt hatásuk mérséklésére és a talaj minőségének javítására.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

A növekvő számú népesség táplálása érdekében az intenzív mezőgazdasági művelési módszerek egyre elterjedtebbek, ideértve a műtrágyák és a növényvédő szerek széles körű használatát is. Néhány káros hatás: az üvegházhatást okozó gázok (ÜHG-k), például a dinitrogén-oxid, a szén-dioxid és a metán mennyiségének megnövekedése; a víztestek agrokémiai anyagok és tápanyagok általi szennyezése; valamint a talajok degradálódása a szerves anyagok hiánya és a biodiverzitás csökkenése következtében. Az EU által finanszírozott INSPIRATION (Managing soil and groundwater impacts from agriculture for sustainable intensification) projekt számos fontos tudományos előrelépést tett e hatások kezelése érdekében. „Most már jobban értjük, hogy a vízgyűjtő terület szintjén a hidrogeológiai, hidrogeokémiai és földhasználati folyamatok közötti kölcsönhatás hogyan befolyásolja a felszín alatti vizek ÜHG-koncentrációját,” jelentette ki Steven Thornton projektkoordinátor a Sheffieldi Egyetem projektgazda képviseletében. Az INSPIRATION projekt azonosította azokat a különleges feltételeket a víztartó rétegekben, amelyeknek köszönhetően ezek a tápanyagok átalakulnak dinitrogén-oxiddá, metánná és szén-dioxiddá, majd ezt követően bejutnak a légkörbe. Ez értékes információ a regionális ÜHG-kibocsátások számszerűsítése és kezelése szempontjából.

Kezelési koncepciók

Mivel a projekt a Marie Skłodowska-Curie innovatív képzési hálózat részét képezi, 15 olyan, multidiszciplináris pályakezdő kutató vesz benne részt, akik laboratóriumi, terepen történő és modellezési tanulmányokat alkalmaztak a technológiai megoldások tesztelésére, a mintavételre, a nyomon követésre és az értékelésre, mindezt pedig a gazdaságok és a vízgyűjtő területek szintjén egyaránt. Mivel a gazdálkodási vízelvezetés nitrogén- és foszforvegyületekkel szennyezi a felszíni és a felszín alatti vizeket, az INSPIRATION projekt olyan kezelési koncepciókat hozott létre, amelyek különféle természetes anyagok (például zeolit, faforgács, komposzt) segítségével fogják fel ezt a tápanyag-elszivárgást. Különböző tápanyagok és e természetes anyagok keverékét tesztelték a laboratóriumban szakaszos és talajoszlop-kísérletek során annak érdekében, hogy megtalálják a vízáteresztő képesség, az adszorpció és a működési élettartam legjobb kombinációját. A csapat ezután kidolgozott egy megoldást egy tejgazdaság vízelvezetőkön keresztüli beszivárgásra vonatkozó szimulációs forgatókönyvére. A fent leírt természetes anyagokból álló hulladékközegeket a szántóföldi lecsapolási rendszerekben való használat szempontjából is tesztelték annak érdekében, hogy megkössék a foszfort, amelyet később műtrágyaként újrahasznosítanak a talajban, fenntartható megoldást kínálva ezzel a tápanyagok vízre gyakorolt hatásának mérséklésére, egyúttal csökkentve az ásványi eredetű műtrágyák használatát is. Ezenkívül egy bioszenzort is kifejlesztettek a nehézfémszennyezés által károsított földterületek helyreállításának nyomon követésére. „Ez az innováció a talajban található fémek biológiai hasznosíthatóságát méri, amely megfelelőbb talajegészségügyi mutató, mint a teljes kémiai koncentrációt megjelenítő mutatók. A földtulajdonosok a talajban található mikroorganizmusokra nézve mérgező fémkoncentráció azonosításának köszönhetően helyreállító intézkedéseket is alkalmazhatnak,” jegyzi meg Thornton. A nehézfémeket tartalmazó talajokba bioszenet kevertek, amely elnyeli ezeket a vegyületeket, csökkentve ezáltal azok biológiai hasznosíthatóságát a mikroorganizmusok számára, ezzel feljavítva a talajfunkciókat. A tesztek alátámasztották a bioszenzor teljesítményét a talaj-helyreállítás nyomon követésének szempontjából.

Döntéshozatali támogatás

A tejgazdaságok vízelvezető rendszerének vizében található tápanyagtöbbletek kezelésére alkalmas, helyi eredetű anyagok kiválasztásának elősegítése érdekében létrehoztak egy szabad hozzáférésű döntéstámogató eszközt, amely a FarMit nevet viseli. A FarMit egy 75 anyagból álló adatbázist tartalmaz, amelyeket teljesítményük és költségeik alapján értékeltek. Az eszközt sikeresen tesztelték Belgiumban, Írországban és az Egyesült Államokban, különböző mezőgazdasági gyakorlatok és tápanyag-forgatókönyvek esetében. „Az eszköz a keletkezés helyén javítja a szennyezés enyhítésének folyamatát, újrafelhasználva a helyben rendelkezésre álló anyagokat, ezáltal csökkentve a szállítási és üzemeltetési költségeket,” tette hozzá Thornton. Ezenkívül létrehoztunk egy modellezési és döntéstámogatási keretrendszert annak érdekében, hogy számszerűsíthessük a különböző gazdálkodási technikák hatásait az olyan mutatókhoz képest, mint például a terméshozam, a talaj szervesszén-tartalma vagy a nitrogénveszteség. Az eszköz felméri a gazdálkodás során meghozott kompromisszumokat a fenntartható termelés maximalizálása érdekében, miközben minimalizálja a környezetre gyakorolt hatásokat. „Mivel a mutatókat hagyományos módon külön-külön értékelik, ez az eszköz egyedinek számít,” magyarázta Thornton. „Az új keretrendszer ugyanakkor különböző szinteken is működik. Értékelni tudja az Európa-szerte jellemző mezőgazdasági termelékenységet, a talajminőséget és a környezetvédelmi módszereket a növény–talaj–éghajlat különböző kombinációi esetében is.” Az INSPIRATION projekt kutatásai, technikái és eszközei támogatják a kulcsfontosságú uniós jogszabályokat és szakpolitikákat, legfőképpen a víz-keretirányelvet, ezenkívül pedig a nitrátokról, a felszín alatti vizekről, a növényvédő szerek fenntartható használatáról szólókat, továbbá az európai zöld megállapodást és a talajvédelemről szóló tematikus stratégiát. Ezek előírják a tagállamok számára, hogy olyan intézkedéseket fogadjanak el, amelyek megvédik, helyreállítják és biztosítják a természeti erőforrások hosszú távú, fenntartható hasznosítását.

Keywords

INSPIRATION, talaj, mezőgazdaság, szén, nitrogén, szerves szennyező anyagok, üvegházhatású gázok, felszín alatti víz, vízelvezetés, tápanyag, műtrágya, döntéstámogatási keretrendszer, tejgazdaság, bioszenzor

Discover other articles in the same domain of application