Skip to main content
European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Article Category

Projects Info Pack

Article available in the following languages:

Начело на европейските суперкомпютърни системи

Съвместно предприятие EuroHPC

Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии е създадено на 28 септември 2018 г. с Регламент (ЕС) 2018/1488 на Съвета и понастоящем се регулира от Регламент (ЕС) на Съвета 2021/1173. СП EuroHPC обединява държавите, промишлеността и публичните органи, за да играе водеща роля в областта на суперкомпютрите в Европа и разполага с общ бюджет от 7 милиарда евро, осигурени по програмата „Цифрова Европа“, „Хоризонт Европа“ и Механизма за свързване на Европа 2.0 както и от вноски от участващите държави и частни членове. Суперкомпютрите са изключително важни инструменти, необходими за постигане на целите на Европа в областта на климата, енергетиката и транспорта. Те са от съществено значение и за националната сигурност, отбрана и суверенитет. СП EuroHPC допълва целите на Европейския законодателен акт за интегралните схеми, за да повиши конкурентоспособността и устойчивостта на Европа в областта на полупроводниковите технологии и приложения, тъй като интегралните схеми са компоненти на суперкомпютъра, които са от основно значение. Основна цел на СП EuroHPC е насърчаването на екологосъобразни и устойчиви технологии като част от целите на ЕС за въглеродна неутралност, определени в Европейския зелен пакт. То разработва някои от най-екологосъобразните суперкомпютри в света, като използва технологии като охлаждане на водата, рециклиране на отпадна топлина и енергийно ефективни микропроцесори от следващо поколение. СП EuroHPC допринася за приоритета на ЕК Европа, подготвена за цифровата ера, в основата на който е целта цифровият преход да бъде в полза на хората и предприятията.

© Европейски съюз, 2022 г.

„Като обединява силите на много различни партньори, Съвместното предприятие EuroHPC има за цел да постави Европа начело на глобалната надпревара в областта на суперкомпютърните системи. Разработената от СП EuroHPC суперкомпютърна екосистема от световна класа подобрява качеството на живот на гражданите, дава тласък на науката и повишава иновационния потенциал на предприятията.“

Андерс Дам Йенсен, Изпълнителен директор на СП EuroHPC

Суперкомпютрите са авангардни системи с изключително високи изчислителни възможности. Те са в състояние да решават проблеми и да извършват изчисления, които изискват скорост и мощност, по-голяма от тези, с които могат да работят традиционните компютри. Услугите за високопроизводителни изчислителни технологии (ВИТ), предлагани от суперкомпютрите, са от решаващо значение за откриване на нови лекарства, за ускоряване на диагностиката и лечението на заболявания, за предвиждане на сурови метеорологични условия, за повишаване на киберсигурността и за разработване на по-устойчиви продукти. Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчислителни технологии (СП EuroHPC) е съвместна инициатива, създадена през 2018 г. То обединява ресурсите на Европейския съюз, 31 европейски държави и трима частни партньори, с амбицията Европа да стане световен лидер в областта на суперкомпютрите. За тази цел СП EuroHPC закупува и монтира суперкомпютри в цяла Европа. Независимо къде се намират в Европа, европейските учени и потребители от публичния сектор и промишлеността могат да се възползват от тези суперкомпютри на СП EuroHPC, които са сред най-мощните в света. Успоредно с това СП EuroHPC финансира амбициозна програма за научни изследвания и иновации за разработване на цялостна европейска верига за доставки в областта на суперкомпютърните системи: от процесори и софтуер до приложения, които да се използват с тези суперкомпютри, и ноу-хау, за да се развие силен европейски експертен опит. В тази специално разработена брошура Projects Info Pack, ще откриете девет избрани проекта на СП EuroHPC, които насърчават екологосъобразните изчисления и допринасят за технологичната и цифровата независимост и лидерска позиция на Европа.