European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Building capacity for testing genetic vector control measure against the tiger mosquito Aedes Albopictus

Article Category

Article available in the following languages:

Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się azjatyckiego komara tygrysiego

Azjatycki komar tygrysi (Aedes albopictus) jest uważany za jeden ze 100 najbardziej niebezpiecznych inwazyjnych owadów i najbardziej niebezpiecznego inwazyjnego komara. Celem finansowanej ze środków UE inicjatywy jest opracowanie narzędzi genetycznych do powstrzymania tego śmiercionośnego gatunku.

Zdrowie icon Zdrowie

Ae. albopictus przenosi takie choroby, jak denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu, czy gorączka chikungunya. Komar skolonizował niedawno duże terytoria w obu Amerykach, Azji i Europie. Niestety nie dysponujemy dokładnymi danymi ani niedrogimi środkami zwalczania tego owada. W miarę jak Ae. albopictus rozprzestrzenia się na nowe tereny Europy, zagrożenie jakie stwarza na naszym kontynencie jest coraz większe. W związku z tym wymagane są dane naukowe pozwalające powstrzymać tę inwazję, wdrożyć nadzór i środki zwalczające owada na terenach już skolonizowanych. Projekt BLOCKTIGER dostarczył nowych możliwości zwalczania Ae. albopictus na całym tym obszarze dzięki zintegrowanym metodom zwalczania wektorów chorób. Partnerzy projektu wykorzystali swoją wiedzę ekspercką z dziedzin biologii molekularnej, genetyki komara i technik hodowlanych, aby uderzyć we włoską populację tego gatunku. Naukowcy opracowali strategię żywienia komarów, która uwzględniała istotność spożywanych kwasów tłuszczowych. Tę strategię żywienia wykorzystano w projektach masowej hodowli komarów Ae. albopictus i Ae. Arabiensis we Włoszech i w Sudanie. Masowe hodowle wykorzystano do oceny modyfikowanych genetycznie linii komara, opracowanych jako wykorzystująca sterylne owady technika zwalczania Ae. Albopictus. Projekt BLOCKTIGER umożliwił lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich poprzez wymianę pracowniczą pomiędzy uczestniczącymi w nim laboratoriami z UE, w czasie której mogli w pełni realizować swój potencjał. Wymiany pracownicze i transfer wiedzy pomogły też pomniejszyć różnice pomiędzy metodami pracy europejskich i amerykańskich laboratoriów specjalizujących się w zwalczaniu wektorów chorób metodami genetycznymi. Wyniki projektu będą miały ogromne znaczenie w ochronie zdrowia ludzi przed chorobami przenoszonymi przez komary, jako że zapobiegną rozprzestrzenianiu się Ae. albopictus w Europie i na świecie.

Słowa kluczowe

Azjatycki komar tygrysi, inwazyjny owad, narzędzie genetyczne, zwalczanie na całym obszarze, zwalczenie wektora, biologia molekularna, zwalczanie owadów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania